Historie systému Android. Znáte ji?

Historie systému Android. Znáte ji?

Historie Androidu

Mobilních telefonů se systémem Android je na celém světě okolo 130 milionů. V roce 2003 vznikla společnost s názvem Android, založená Andy Rubinem, Richem Minerem, Nickem Searsem a Chrisem Whitem. Jejich záměrem bylo vytvářet pokročilejší mobilní zařízení, která by brala v potaz potřeby uživatelů a jejich polohu. Na začátku si tato společnost nezískala přílišnou pozornost a byla vnímána pouze jako další softwarový vývojář pro mobilní telefony.

Zlomový okamžik operačního systému Android

V roce 2005 došlo ke zlomu, když gigant Google odkoupil společnost Android Inc. Hlavní členové týmu zůstali na svých pozicích i po převzetí (Andy Rubin se stal viceprezidentem mobilní divize Google) a vývoj začal pod novým vlastníkem získávat na tempu. Začaly se objevovat spekulace o plánech Googlu představit vlastní mobilní telefon (známý jako gPhone), spekulace umocnilo to, že získali různé patenty v oblasti mobilní komunikace.

Roku 2007, chvilku po uvedení revolučního iPhonu od Apple na trh, Google představil svůj ctižádostivý projekt. Spolu s dalšími předními hráči v oblasti mobilní komunikace založili konsorcium Open Handset Alliance a představili nový mobilní operační systém Android. Zakládajícími členy aliance byli mimo jiné Google, Nvidia, Samsung, LG, HTC, Motorola, Intel, Qualcomm, Ebay, T-Mobile, Telefonica a další. Společným cílem byla podpora a rozvoj nového mobilního operačního systému.

První mobil s Androidem (verze 1.0) se dostal do prodeje roku 2008. Šlo o T-Mobile G1 od společnosti HTC. Také ho lze najít pod názvem HTC Dream.

Základní vlastnosti Androidu

Systém Android nabízí mnoho užitečných funkcí, mezi ty základní patří:

* Podpora multitaskingu - každá aplikace funguje v samostatné „virtual machine“, v odděleném procesu. Tím je zajištěn skutečný „plnohodnotný" multitasking, na rozdíl od iOS nebo nadcházejícího Windows Phone 7 Mango. Pokud je aplikace odeslána na pozadí, stará se o ni sám systém.

* Otevřenost – výhodou Androidu oproti iOS v iPhone a Windows Phone 7 je možnost používat různé grafické nadstavby uživatelského rozhraní, a tak se mohou odlišit od konkurenčních značek s tím samým operačním systémem.

* Uživatelské rozhraní - přizpůsobeno nejmodernějším trendům. Je dokonale uzpůsobeno pro ovládání prsty, též podporuje multitouch či ovládání pomocí gest.

* Propojení se službami Google – abyste Android využili naplno, potřebuje účet Google. Ten musíte mít, abyste měli přístup k Google Play, synchronizaci kontaktů, Gmailu či ke službě Google Talk.
* Vyhledávání – je dostupné ze základní obrazovky. To je možné i pomocí hlasu.

* Aplikace – výběr mnoha aplikací na Google Play.

Vývoj androidu

Každá desetina v označení verze Androidu přinesla spoustu novinek a vylepšení. Všechny verze byly pojmenovány podle různých sladkostí, a to podle abecedy. Před verzí cupcake, byly ještě dvě neveřejné verze, a to Apple Pie a Banana Bread. Od verze Android 10 už se názvy sladkostí nepoužívají.

Android 1.5 – Cupcake

Tuto verzi Google vydal v květnu 2009 jako první významnou aktualizaci. Předtím existovala také aktualizace 1.1, která však přinesla pouze několik oprav a nebyla k dispozici ani na jiných, u nás prodávaných telefonech, kromě T-Mobile G1.

Verze 1.5 naopak přinesla rozsáhlé změny. Většina vestavěných aplikací dostala upravené uživatelské rozhraní, systém obdržel novou softwarovou klávesnici, přibyla podpora pro nahrávání videa ve formátech MPEG-4 a 3GP, a také podpora pro bezdrátové stereo přes bluetooth.

Android 1.6 – Donut

Google představil další aktualizaci v září 2009. Tato aktualizace přinesla nové funkce jako podporu VPN, gesta, CDMA a nová rozlišení displejů. Také byla provedena úprava vestavěné aplikace fotoaparátu a galerie.

Android 2.0/2.1 – Eclair

Koncem října 2009 přišel významný pokrok a změny. Mezi tyto změny patřil například nový internetový prohlížeč s podporou HTML 5, optimalizace rychlosti systému, úpravy uživatelského rozhraní (včetně animovaných tapet na ploše), podpora Exchange a vestavěný blesk fotoaparátu. Dále byla přidána podpora Bluetooth verze 2.1. S tímto operačním systémem byl také uveden na trh první mobil přímo od firmy Google - Nexus One, vyrobený firmou HTC. Mimo USA byla jeho dostupnost omezená.

Android 2.2 – Froyo

Nová verze byla představena v květnu 2010 a dodnes je nainstalována na mnoha zařízeních. Přináší zrychlení díky JIT kompilátoru (Just In Time) a možnost ukládání aplikací na paměťovou kartu. Verze také zahrnuje Flash 10.1, možnost vytvořit z telefonu Wi-Fi hotspot a sdílet připojení s počítačem pomocí USB. Podpora Exchange byla vylepšena a novinkou je také implementace OpenGL ES 2.0.

Android 2.3 – Gingerbread

Nejzajímavější novinkou u této verze je podpora technologie Near Field Communication (NFC), která slibuje revoluci v oblasti plateb. Další změny zahrnují podporu formátu WebM, SIP a aktualizovanou klávesnici. Zákazníci získali větší kontrolu nad běžícími aplikacemi, už bez nutnosti instalace aplikací třetích stran, kdy mohou vidět, které aplikace jsou aktivní a je možné je ukončit. Od této verze byl také přechod na souborový systém ext4, který nahradil předchozí YAFFS.

Android 3.0/3.1/3.2 – Honeycomb

Tato verze je speciálně navržena pro tablety a nabízí přepracované uživatelské rozhraní pro velké obrazovky, upravené vestavěné aplikace, odlišnou klávesnici a vylepšený multitasking. Také obsahuje podporu USB host.


1026848_Vivo Y01s DS 3GB + 32GB Sapphire Blue_01.jpg
SLEVA -20%
1028667_Motorola E32s DS 4GB + 64GB Slate Grey_01.jpg
SLEVA -22%
1029177_Samsung Galaxy A14 (A145) 4GB + 128GB Dual Sim Black.jpg
SLEVA -25%

Android 4.0 - Ice Cream Sandwich

Roku 2011 přišlo vydání, které sloužilo jako oficiální začátek éry moderního designu na platformě. Toto vydání zlepšilo vizuální koncepty a sjednotilo uživatelské rozhraní pro tablety a telefony.

Androidu 4.1 až 4.3 - Jelly Bean

Vydání Jelly Bean z let 2012 a 2013 přinesla do tří různých verzí Androidu nové a vylepšené prvky, které rozvíjely základy předchozí verze Android 4.0. To učinilo Android pro uživatele přitažlivějším. Kromě vizuálních prvků Jelly Bean také poprvé představila Chytré karty Google. Přinesla také rozšiřitelná a interaktivní upozornění, vylepšený systém hlasového vyhledávání a obecně pokročilejší zobrazení výsledků vyhledávání.

Android 4.4 – KitKat

Vydání verze KitKat koncem roku 2013 přineslo konec temnějšího období Androidu. V tomto vydání byly výrazné změny, jako je světlejší pozadí, neutrální zvýraznění s průhledným stavovým řádkem a bílými ikonami. Android 4.4 také představil první verzi funkce "OK, Google", ale aktivace handsfree byla možná pouze tehdy, když byla obrazovka již zapnutá a uživatel se nacházel buď na domovské obrazovce nebo v aplikaci Google.

Android 5.0 a 5.1 - Lollipop

Lollipop byl vydán na podzim roku 2014. Toto vydání přineslo revoluční standard nazvaný Material Design, který úplně proměnil vzhled celého Androidu, jeho aplikací a dokonce i dalších produktů od Googlu. Plán založený na kartách, který se rozprostřel po celém systému Android, se stal základním prvkem uživatelského rozhraní.

Android verze 6.0 - Marshmallow

Vydání Marshmallow z roku 2015 bylo poměrně malým krokem co se týče vývoje Androidu, spíše jako aktualizace na úrovni 0.1 než jako samostatné číslo verze. Ale přinesl důležitý trend, a to, že Google začal vydávat jedno hlavní vydání Androidu každý rok, přičemž každá verze dostala plné číslo. Nejzajímavější funkcí Marshmallow bylo vyhledávání přímo na obrazovce nazvané Now On Tap.

Android 7.0 a 7.1 - Nougat

Vydání verze Nougat roku 2016 přineslo do Androidu podporu pro rozdělení obrazovky, nový systém organizace oznámení podle jednotlivých aplikací a funkci Spořič dat. Nougat také přidal několik menších funkcí, jako je zkratka podobná Alt-Tab pro rychlé přepínání mezi aplikacemi. Možná nejdůležitějším vylepšením Nougatu však bylo představení Asistenta Google, který byl spuštěn spolu s prvním telefonem plně vlastní produkce od Googlu (Pixel).

Android 8.0 a 8.1 - Oreo

Verze Oreo přinesla řadu nových funkcí a vylepšení. Mezi ně patří například nativní režim obrazu v obraze nebo schopnost odložit upozornění. Vydání z roku 2017 také obsahovalo zajímavé prvky, které podpořily snahu společnosti Google o sjednocení Androidu a Chrome OS a zlepšení uživatelských zkušeností při používání Android aplikací na Chromeboocích. Byla to také první verze Androidu, která zahrnovala projekt Treble - ambiciózní iniciativu pro vytvoření modulární základny pro kód Androidu s cílem usnadnit výrobcům zařízení softwarové aktualizace.

Android 9 - Pie

Android 9 byl představen v srpnu 2018. Nejvýraznější změnou v Pie byl hybridní navigační systém, který kombinoval gesta a tlačítka. Tradiční klávesy Androidu, Zpět, Domů a Přehled, byly nahrazeny velkým multifunkčním tlačítkem Domů a malým tlačítkem Zpět, které se objevovalo vedle něj podle potřeby.

Android Pie přinesl také několik zajímavých funkcí, jako je univerzální systém navrhovaných odpovědí na zprávy, nový ovládací panel pro digitální pohodu a inteligentnější správu napájení a jasu obrazovky. Nechyběla ani řada menších novinek, například chytřejšího přístupu k Wi-Fi hotspotům, inovace v režimu úspory baterie a různých zdokonalení v oblasti ochrany soukromí a zabezpečení.

Android 10

Tato verze není označena pomocí písmen, ale pouze číslem a vtrhla na trh v září 2019. Tato nová verze přinesla zcela přepracované gestové rozhraní pro ovládání Androidu. Také nové nastavení aktualizací ve stylu hot-fix, které umožňovalo rychlejší a konzistentnější implementaci malých a cílených oprav. Tato verze také nabídla mnoho dalších nenápadných, ale důležitých vylepšení, včetně aktualizovaného systému oprávnění, který umožňoval uživatelům větší kontrolu nad tím, jak a kdy aplikace mohou získávat přístup k určitým údajům, například k informacím o poloze.

Android 11

V září 2020 byl představen Android 11, který představuje významnou aktualizaci tohoto operačního systému. Nejvýznamnější změny se týkají ochrany osobních údajů. Tato verze staví na rozšířeném systému oprávnění zavedeném v Androidu 10 a umožňuje uživatelům udělovat aplikacím omezená oprávnění, jako je přístup k poloze, fotoaparátu a mikrofonu, pouze pro omezené a jednorázové použití. Android 11 také přesouvá oprávnění k poloze ještě hlouběji do systému a ztěžuje žádosti aplikací o tato oprávnění, což snižuje pravděpodobnost jejich nechtěného aktivování uživatelem. Novou funkcí je možnost automatického odebrání oprávnění aplikacím, které nebyly otevřeny po dobu několika měsíců, pokud uživatel nerozhodne jinak. Kromě toho Android 11 odstraňuje možnost aplikacím vidět seznam ostatních nainstalovaných aplikací.

Android 12

V říjnu 2021 Google oficiálně uvedl finální verzi Androidu 12 a brzy poté začal distribuovat aktualizaci na své vlastní zařízení Pixel 6 a Pixel 6 Pro. Android 12 představuje největší revoluční změnu uživatelského rozhraní od verze Android 5.0 (Lollipop) z roku 2014, která tehdy přinesla nový standard Material Design. V Androidu 12 je poprvé implementován aktualizovaný a zcela přepracovaný vzhled tohoto standardu, nazývaný Material You. Tento nový přístup bude nejspíše i v příštích verzích Androidu.

Shrnutí verzí Androidu

* 2005 – Google převzal firmu Android, Inc.
*
11.2007 – Tento den byl představen operační systém Android
*
10.2008 - Prvním zařízením s Androidem 1.5 (T-Mobile G1 - HTC Dream)
* 9.2009 - Přichází vylepšený Android 1.6 Donut
*
10.2009 - Motorola Droid přichází s Androidem 2.0 Eclair
* 2.2011 - Motorola Xoom je prvním tabletem s Androidem (verze 3.0)
* 6.2012 – Přichází Android 4.1 Jelly Bean
*
9.2012 - Google registruje 500 milionů aktivovaných zařízení s Androidem
*
2013 - Miliarda aktivovaných Androidů po celém světě
*
10.2013 – Další verze tentokrát přichází Android 4.4 KitKat
* 6.2014 - Android eviduje jednu miliardu aktivních uživatelů
*
2014 - Nexus 6 a Nexus 9 běží na novém Androidu 5.0 Lollipop
*
9.2015 - Android měsíčně používá 1,4 miliardy lidí
*
2015 – Do světa se dostává Android 6.0 Marshmallow
*
8.2016 - Přichází Android 7.0 Nougat
*
5.2017 - Android má měsíčně 2 miliardy aktivních uživatelů
* 8.2017 – Další verzí je Android 8.0 Oreo
* 2018 - Končí pojmenovávání podle sladkostí, posledním je Android 9 (Pie)
* 5.2019 - Android měsíčně používá 2,5 miliardy uživatelů po celém světě
*
9.2019 - Přichází Android 10, který dodnes používá Huawei
*
10.2020 - Premiéra Androidu 11
*
5.2021 - Na světě jsou tři miliardy aktivních uživatelů Androidu
*
10.2021 - Přichází systém Androidu 12
*
2022 - Google pro tablety a skládačky připravil speciální Android 12L
*
8.2022 - Datum premiéry Androidu 13, prozatím poslední verze
*
11.2022 - Android používá přes 3 miliardy uživatelů po celém světě


1027435_Vivo V23 5G DS 12+256GB Stardust Black_01.jpg
SLEVA -29%
1028631_Motorola G32 DS 6GB + 128GB Satin Maroon_01.jpg
SLEVA -43%
1029203_Samsung Galaxy A54 5G (A546) 8GB + 128GB Dual Sim White_01.jpg
SLEVA -21%

Načítám, prosím vydržte...

Nastavení souhlasu s personalizací

S vaším souhlasem můžeme níže uvedené informace užívat k dále uvedeným účelům nebo je sdílet s vybranými partnery. Pro jednotlivé účely (typy zpracování) můžete upravit své nastavení a svou volbu potvrdit tlačítkem „Uložit nastavení“:

Vždy aktivní

Nezbytné soubory cookies

Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.

Analytické soubory cookies

Počítají návštěvnost webu a sběrem anonymních statistik umožňují provozovateli lépe pochopit své návštěvníky a stránky tak neustále vylepšovat.

Marketingové soubory cookies

Shromažďují informace pro lepší přizpůsobení reklamy vašim zájmům, a to na těchto webových stránkách i mimo ně.

Nastavení souhlasu s personalizací

Abychom vám usnadnili procházení stránek, nabídli přizpůsobený obsah nebo reklamu a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzu. Jejich nastavení upravíte odkazem 'Upravit nastavení' a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.