Seznamte se s MagSafe
Název MagSafe je tvořen z dvou slov, „Mag“ představuje magnet a „Safe“ znamená bezpečný. Název by se tedy dal přeložit jako bezpečný magnet.
Touto technologií disponují zařízení značky Apple. V minulosti šlo o MacBook a jeho konektor, kabel je ke konektoru připevněn pomocí silného magnetu, takže v případě, že někdo o kabel zakopne, nehrozí, že strhne celý počítač na zem. Při zakopnutí se kabel odpojil, tím pádem zůstal počítač bezpečně na stole. Tento systém ochrany konektoru byl na noteboocích do roku 2016, kdy ho nahradil port Thunderbolt 3.
Magsafe na iPhonech
U nových iPhonů je MagSafe soustava magnetů umístěná na zadní straně telefonu (pod sklem). Jde teda o bezdrátovou technologii nabíjení.
Jak bezdrátové nabíjení funguje?
Na telefonu pod zadním sklem je umístěno 18 magnetů. Magnety jsou umístěny do tvaru kruhu, takže MagSafe nabíječka se jednoduše umístí na tento kruh, dalo by se říci, že nabíječka se „přicucne“. Nabíječka drží pevně na svém místě a telefon nemůže spadnout. Magnety lze samozřejmě využít i jinak, například telefon lze díky nim připevnit na různé stojánky či držáky.
Magsafe nabíječka
Nabíječka je větší než u Apple Watch, jinak jsou si velmi podobné. Kolébka MagSafe je hliníková (vyjma přední strany na kterou se pokládá telefon), u Apple Watch je vyrobena z plastu. Uvnitř nabíječky jsou magnety, základní deska, nabíjecí cívka.
Výkon nabíječky je 15 wattů, je dvakrát výkonnější než bezdrátová Qi nabíječka. Nabíječka MagSafe funguje pouze s originálním nabíjecím adaptérem. iPhone 12 se dokáže nabít za hodinu přibližně na 50 %. Je potřeba zohlednit, že při nabíjení se zvyšuje teplota telefonu, tím se ale nabíjecí výkon snižuje, je to proto, aby se telefon tak hodně nezahříval. Nejrychleji se telefon nabije z nuly na 50 %, následně dochází ke zpomalení nabíjení, Posledních 10 %, tedy z 90 % na 100 %, je nabíjení nejpomalejší.
Vlastníte-li starší model iPhonu, tak s ním samozřejmě MagSafe nabíječka fungovat nebude, protože starší telefony nemají v sobě zabudované magnety.
Co nedělat s MagSafe nabíječkou
* Na nabíječku nepokládejte hotelové karty ani žádné jiné, magnet by je mohl poškodit
* Na nabíječku nepokládejte kreditní karty, občanské průkazy, cestovní pasy apod., magnet by mohl způsobit poškození magnetických pásků či integrovaných čipů.
* Při nabíjení vždy sundejte magnetickou peněženku.
* Na obalech z kůže či silikonu může nabíječka způsobit kulaté stopy.
* Na nabíječku nepoužívejte žádné čisticí prostředky.
Hlavní výhody MagSafe
Bezdrátové nabíjení je velmi pohodlné, nemusíte řešit žádné zamotané kabely klasických nabíječek. Možná už máte zkušenosti s Qi bezdrátovou nabíječkou, MagSafe nabízí další výhody.
- Rychlost – nabíječka Qi má výkon 7,5 W, nabíječka MagSafe má výkon 15 W, takže zvládne mobil nabít dvakrát rychleji.
- Bezpečnost – MagSafe dokáže telefon nabít rychle bez toho, aniž by se jakkoli poškodil.
- Pohodlí – bezdrátové nabíjení je pohodlné, navíc telefon připojený k MagSafe můžete během nabíjení bez problémů používat.
- Zarovnání – není nutné řešit polohování telefonu, magnetická konstrukce zajistí zarovnání mobilu a cívek uvnitř.
- Příslušenství – díky magnetům lze používat i další příslušenství kromě samotné nabíječky. Skvělé jsou různé držáky, ty využijete i v autě.
MagSafe nenabíjí stejnou rychlostí
Nabíječka MagSafe u malého i Phone 12 mini má výkon 12 wattů. Oproti tomu u iPhone 12 je výkon 15 wattů, takže je jasné, že rychlost nabíjení je rozdílná. Dosažení těchto výkonů vyžaduje adaptér 20W Apple, případně jinou nabíječku 20W + PD 3.0.
Tradiční nabíječka vs. Magsafe
Z nuly na 50 % dokáže MagSafe nabít iPhone za asi hodinu. Je to dvakrát tak dlouho než když byste nabíjeli pomocí kabelu USB-C na Lightning a 20W + USB-C napájecího adaptéru.
Naopak MagSafe je rychlejší než bezdrátová nabíječka Qi. Nabíjení MagSafe se také může zpomalit v případě, že jsou připojena například sluchátka EarPods. MagSafe lze využít i u starších iPhonů, ovšem není to doporučováno, protože nabíjení je poměrně pomalé.
Jak používat MagSafe?
Před prvním použitím nabíječky MagSafe je nutné naplno nabít telefon pomocí Lightning/USB kabelu a 20W adaptéru.
- Nejprve jeden konec kabelu zapojte do Lightning konektoru na MagSafe.
- Druhý konec kabelu připojte do adaptéru a zasuňte do zásuvky.
V průběhu nabíjení MagSafe stavový indikátor bliká, v případě, že bliká zeleně, je baterka nabitá. Jestliže bliká oranžově, telefon se stále nabíjí.
Jak nandat a sundat nabíječku MagSafe
Nabíječku jednoduše přiložíte na zadní stranu telefonu, nabíječka se přichytí pomocí magnetů. Sundáte ji jemným stažením.
Stav nabití
Na zamčené obrazovce telefonu uvidíte na kolik procent je baterie nabitá. Jestliže chcete stav baterky zkontrolovat i na ploše telefonu, přidejte widget „baterie“. Jednoduše podržte prst na ploše až do momentu, než se začnou aplikace třást. Pak klikněte na „Přidat widget“ tím se vám otevře galerie widgetů a nyní už stačí jen najít widget baterie.
Nabíjení telefonu současně s baterií MagSafe
Výhodou je, že lze nabíjet telefon i baterii MagSafe současně. Jednoduše zapojte baterii k nabíjecímu adaptéru a následně k telefonu. Jestliže adaptér disponuje výkonem minimálně 20 wattů, bude se telefon nabíjet asi 15 W.
Druhou možností je připojit baterii MagSafe k telefonu a následně telefon zapojit do jiného nabíjecího zdroje.
Další informace o MagSafe
- Baterii je možné připojit k telefonu přímo, nebo přes kryt.
- Jestliže máte na telefonu obal a v něm například platební kartu, nezapomeňte kartu před nabíjením vyndat.
- Telefon se při nabíjení zahřívá. Může se stát, že se nabíjení zastaví na 80 %, telefon se znovu začne nabíjet, až vychladne.
- MagSafe disponuje funkcí na správu nabíjení, která se stará o dobrý stav baterie, zejména v momentě, kdy je k napájení zapojená po delší čas.
- V případě, že jste si zapnuli optimalizované nabíjení baterie, na zamčené obrazovce uvidíte informace o tom, kdy bude telefon plně nabitý.