Samsung - technologický gigant a jeho příběh
Z korejštiny se název Samsung překládá jako „tři hvězdy“ a je symbolem něčeho velkého. Dnes je firma Samsung považována za světového lídra, co se týče elektroniky. Její hodnota se odhaduje na 326 miliard dolarů.
Začátek společnosti Samsung
V roce 1938 Lee Byung-chul založil tuto firmu jako obchod s potravinami. Zajímavé je, že prodával zeleninu, vlastnoručně vyráběné nudle a sušené korejské ryby. Ambiciózní zakladatel firmy se následně pustil do obchodu s vlnou. Vybudoval továrnu na zpracování vlny ve městě Daegu. Protože měla společnost úspěch, přesunula se do Soulu, hlavního města Koree.
Jihokorejská firma se zaměřovala na textilní a potravinářský průmysl asi třicet let. Na konci 60. let začala firma investovat do elektroniky a dokonce stavby lodí. V této době se společnost Samsung značně rozrostla.
První černobílá televize
60. léta jsou pro Samsung důležitá, protože v této době se začíná orientovat na elektroniku. Také vznikají divize, například Samsung Electronics Devices, Samsung-Sanyo Electronics nebo Samsung Electric Industries (dnešní Samsung Electronics). Další dvě divize přibyly v roce 1974 - Samsung Petrochemical zabývající se petrochemií a Samsung Heavy Industries, která se orientovala na těžký průmysl.
V Americe v této době už mělo mnoho obyvatel doma barevnou televizi, ovšem v Asii prakticky neměli tušení o tom, že televize vůbec existují. Zahraniční firmy z Ameriky a Evropy chtěly samozřejmě vyvážet také do Asie, ale vláda si stanovila podmínku, musely se podělit o to, jak se televize vlastně vyrábí. Toho firma Samsung pochopitelně využila. První Samsung televize vznikla v roce 1970 a byla černobílá. Televizor měl úspěch, prodalo se ho okolo milionu kusů. Barevné televize začal Samsung vyrábět v roce 1977.
Roku 1979 Samsung koupil společnost Korea Semiconductor, která vyráběla polovodiče. Významný je též rok 1980, v tomto roce došlo k převzetí firmy Hanguk Jeonja Tongsin, která se zabývala telekomunikací.
V roce 1982 Samsung vyrobil svůj první fax. Během 80. let společnost hodně investovala do vývoje a výzkumu a začala se více zabývat telekomunikací. V tomto období také firma zakládá první výrobní pobočku v zahraničí, konkrétně v Portugalsku.
Roku 1987 zemřel zakladatel firmy Byung-Chull Lee, nástupcem se stal jeho syn Kun-Hee Lee.
První mobilní telefon Samsung
První mobil značky Samsung se dostal na trh v roce 1988. Telefony ale nebyly ze začátku příliš úspěšné. V té době vedla trh s mobilními telefony firma Motorola. Kvalita mobilů Samsung také nebyla příliš dobrá. Firma se rozhodla, že než se jí povede vyrobit kvalitní mobil, bude prodávat pouze součástky do mobilních telefonů jiným firmám.
Mnoho prvenství v devadesátkách
V 90. letech se začala firma zabývat počítačovými čipy, paměťovými zařízeními, LCD obrazovkami a také průmyslovými roboty. V druhé polovině devadesátých let Samsung vyvinul první SDRAM paměťový čip s kapacitou 128 MB. Jako první rovněž vyvinul flash čip o kapacitě 128MB. Prvenství si připisuje také za mobilní telefon s MP3 přehrávačem. Jako první taktéž vyrábí digitální TV. Vyvíjí TV s plochou obrazovkou a první 30palcový TFT-LCD monitor.
Nové tisíciletí u značky Samsung
Se začátkem roku 2000 Samsung uvádí na trh nejtenčí televizor či oboustranný LCD displej. V roce 2001 značka přichází s přístrojem Samsung SPH-i300 – jde o přístroj, který kombinuje kapesní počítač a mobil. V podstatě by se toto zařízení dalo považovat za první smartphone. Tento přístroj měl barevný dotykový displej, systém Palm OS 3.5, vnitřní paměť s kapacitou 8 MB a podporoval připojení k internetu. Bohužel se dal ale koupit pouze v Americe.
První smartphone
V roce 2009 začala éra Samsung smartphonů. Tento chytrý telefon se jmenoval Samsung GT-I7500 Galaxy. Všimněte si názvu Galaxy, název se od té doby používá pro všechny smartphony a tablety Samsung.
Parametry prvního smartphonu:
- AMOLED displej (úhlopříčka 3,2 palců)
- rozlišení displeje 320×480
- procesor ARM11 (frekvence 528 MHz)
- digitální signální procesor (frekvence 256 MHz)
- 128 MB RAM
- 8 GB vnitřní paměť
- 5MPx fotoaparát s bleskem
- kapacita baterie 1500 mAh
- Android 1.5 Cupcake
V roce 2012 se Samsung stal největším výrobcem chytrých telefonů na světě, do té doby byla jedničkou v oblasti mobilů Nokia. První mobil z řady Samsung Galaxy S si mohli lidé koupit v roce 2010. V roce 2011 spatřil světlo světa Samsung Galaxy Note. Právě tento telefon měl velký displej o úhlopříčce 5,3 palců. Oba dva mobilní telefony se pyšnily displejem typu Super AMOLED, vysokým výkonem a skvělým fotoaparátem.
V roce 2014 Samsung uvedl zakřivený televizor, který měl UHD rozlišení a 105 palců úhlopříčku, šlo o první takovýto televizor na světě. Dále také mobilní telefon rovněž se zakřiveným displejem - Galaxy Note Edge. Jako první také Samsung uvedl chytré hodinky Gear S, které jako první podporovali síť 3G. V roce 2014 také Samsung koupit společnost SmartThings, ta se zabývá vývinem platformy pro internet věcí.
Současnost značky Samsung
Během posledních několika let se společnost Samsung soustředí hlavně na vývoj umělé inteligence. Setkat se můžeme například s hlasovým asistentem Bixbym. Též se zabývá vývojem chytré domácnosti, autonomních technologií či Internetem věcí. Velmi důležitá je divize Samsung Electronics, ta se zabývá polovodiči a spotřební elektronikou.
Kromě mobilních telefonů Samsung a počítačů si tak dnes pořídíte i Samsung pračky, ledničky, mikrovlnky a mnoho dalšího. V současnosti patří Samsung mezi nejvýznamnější firmy zabývající se technologiemi.
Co byste měli o Samsungu vědět:
- Společnost Samsung je momentálně největší výrobce chytrých telefonů.
- Nabídka produktů Samsung je velmi rozmanitá – mobily, počítače, pračky, topinkovače, televize i auta.
- Firma vznikla již v roce 1938 v Jižní Koreji.
- V roce 1999 uvedl Samsung na trh první chytré hodinky.
- V roce 2020 se firma umístila na osmém místě v žebříčku nejhodnotnějších firem podle časopisu Forbes.
- Samsung má také stavební divizi – podílel se například na stavbě nejvyšší budovy světa Burj Khalifa.
- Společnost se zabývá desítkami různých činností – kromě elektroniky a stavebnictví je to třeba námořní doprava či lékařství.