Důkladná péče o mobilní telefon v podzimních a zimních dnech je velmi důležitá a nevyplácí se ji podceňovat. Chladné počasí představuje pro mobilní zařízení nebezpečí, proto jsme pro Vás připravili krátkého průvodce.
Letos meteorologové předpovídají opravdu mrazivý podzim a zimu, proto jsme se v MobilMaxu rozhodli připravit menšího rádce, na co je třeba si dát pozor, případně jak předejít problémům způsobených přílíš nízkými teplotami. Většina výrobců garantuje bezproblémové používání jejich zařízení v rozmezí několika stupňů Celsia. Tyto hodnoty bývají k nalezení v mauálu, který jste ke svému telefonu obdrželi, nebo se dají dohledat přímo na internetových stránkách výrobce. Je dobré si data najít a zapamatovat, protože při reklamaci, kde se prokáže účinek vnějších vlivů, jako je teplota, nemusí být reklamace uznána.
Rukavice
Pomůcka určená pro uživatele chytrých mobilních telefonů s dotykovými displeji. Tradiční rukavice si s displeji na dotyk nerozumí, zato ty speciální jsou k tomu přímo určeny. Vaše ruce zůstanou v teple a telefon bude plně ovladatelný. V MobilMaxu nabízíme jak základní rukavice, tak speciální, protkané stříbrem. Vyberete si třeba černé bez vzoru, dámy jistě ocení pestrou nabídku barevných rukavic Nordic s krásným designem, díky kterému oslníte všechny okolo.
Baterie
Největší nápor při snížených teplotách je samozřejmě kladen na baterii a také na displej, který je tvořen z tekutých krystalů. Například majitelé RC modelů na dálkové ovládání z vlastní zkušenosti potvrdí, že rozdíl při použití stejné baterie v -10 stupních a v +30 stupních může být klidně až půl hodiny jízdy navíc. Což je při průměrných výdržích baterií v tomto odvětví již znatelný rozdíl. Na stejném principu fungují baterie v mobilních telefonech. Není třeba panikařit, pokud Váš čerstvě nabitý telefon ukazuje při okolních mínusových teplotách nízkou životnost baterie. V baterii dochází k chemickým procesům, které jsou vlivem nízkých teplot negativně ovlivňovány. Stav baterie se automaticky obnoví poté, co ponecháte telefon opět v teplém prostředí.
Narozdíl od různých teorií je faktem, že nízké teploty mají na výdrž baterie vliv spíše krátkodobého charakteru. Pokud přesto nastane situace, že dojde při snížené teplotě k úplnému vypnutí telefonu, pravděpodobně je to tím, že se zastavil chemický proces v baterii a ta přestala dodávat telefonu potřebné napětí. Proces se poté v teplém prostředí opět obnoví, jak jsme již napsali v předchozím odstavci. Důležité je telefon po příchodu do teplého prostředí hned nenabíjet, ale naopak vyčkat, až se baterie a ostatní komponenty vyrovnají s náhlou změnou teploty. Na nabíječku telefon či tablet připojujte až cca 20-30 minut po změně teplot.
Displej
Mezi neméně důležitou hrozbu patří zamrzání krystalů ukrytých v displejích. Nejlépe jsou na tom majitelé telefonů s displejem AMOLED, který používá diody vyrobené z organických materiálů, tudíž je odolný i vůči extrémně nízkým teplotám. O dost hůře jsou na tom zařízení používající technologii LCD, která staví na principu tekutých krystalů. Jak je známo, tekutina mrazu neodolá a lehce zamrzne. Se snižováním teploty dochází k postupnému zamrzání krystalů a zpomalují se reakce displeje na dotek. Problém může nastat v situaci, kdy je okolní teplota tak nízká, že přestane krystal reagovat úplně a v podstatě zamrzne. Z tohoto stavu se totiž již nikdy nemusí probrat, čehož jsme byli svědky i v našem servise.
Zatímco z vnitřní strany s ohříváním displeje pomáhá samotný hardware (zejména pokud máte výkonnější stroj), z vnější strany je třeba zvýšené obezřetnosti uživatele. Doporučujeme displej opatřit fólií či tvrzeným sklem, díky kterým bude displej navíc ochráněn i před případným poškrábáním a drobným nečistotám. Dalším vhodným produktem je bezesporu zásuvné pouzdro, které celý telefon udrží ve vyšší teplotě, než je ta venkovní.
Zkrat
Dalším zákeřným problémem může být tzv. zkrat telefonu. Zkrat nastává opět vlivem přechodu z chladného prostředí do teplého, kdy vlivem náhlého zvýšení okolní teploty dochází ke kondenzaci vodních par a jejich srážení. Výsledek si asi umíte představit. Nejideálnějším způsobem je použít stejný postup jako u baterie, tedy po příchodu do teplé místnosti telefon nechat v kapse nebo obalu alespoň 20-30 minut před jeho použitím. Pokud přeci jen musíte telefon použít a teplotní rozdíl je opravdu veliký, zkuste použít trik s mikrotenovým sáčkem (telefon se zabalí do sáčku a páry se následně kondenzují na povrchu sáčku, místo na povrchu přístroje a nedochází tak ke zkratu), případně zakupte záslepky 3,5mm jack a nabíjecího konektoru. Krytky konektorů ochrání telefon, ale také čidla, podle kterých servis určuje , zda byl telefon namočen. Pokud tedy nezabráníte zkratu telefonu v důsledku vlhkosti, ale čidla si zachovají svoji původní barvu, bude případná reklamace s největší pravděpodobností uznána.
Nový telefon
Pokud uvažujete přímo o novém nebo náhradním telefonu, doporučujeme tzv. outdoorové mobilní telefony. Většina z nich má speciálně upravenou (a navíc pogumovanou) konstrukci, která odolá i silnějším nárazům. Nechybí certifikace IP68 (takže je telefon prachu i vodě odolný), tvrzené sklo kryté ochrannou fólií a díky systému Android nacházejícímu se například v novém Aligatoru RX400 eXtremo nebudete postrádat žádnou vaší oblíbenou aplikaci. Pro více informací prozkoumejte naši nabídku.