Postarejte se o mobil, aby vám vydržel
Mobilní telefony už se staly součástí našich životů. Když už si tedy konečně vyberete ten ideální a po čase se s ním sžijete, rozhodně ho nechcete po pár měsících zas vyměnit. Telefony sice nevydrží věčnost, ale se správným zacházením můžete jejich život o mnoho prodloužit.
Chránit je potřeba jak hardware, tedy fyzickou část telefonu, tak i software, neboli jeho program. Pokud ovšem nevíte jak na to a čím telefonu nejvíce ubližujete, v tomto článku se dozvíte, které jsou nejčastější chyby i jak se jim vyvarovat a udržet svůj telefon při životě déle.
Kryt
Aby měl telefon dlouhý život, je nezbytné, aby měl v pořádku jak software, tak hardware. Z fyzické stránky je pro něj důležitý nejen displej, ale také záda a boky. K jejich ochraně před vnějšími vlivy můžeme použít kryt na mobil. Při jeho výběru je podstatné, aby na telefon správně pasoval a nemohl z něj spadnout. Dobré je také vybírat takový, který chrání i hrany telefonu.
Ochranné sklíčko
Existují sice kryty s ochranou předního skla, které telefon prakticky celý obalí, častěji ale musíme použít ochranné sklíčko, nebo fólii. Ty by měly chránit nejcitlivější místo telefonu před poškrábáním, nebo popraskáním. Pokud se tedy této nejčastější poruše chcete vyvarovat, doporučujeme displej chránit.
Jestli už je na tuto ochranu pozdě, je možné nechat si displej vyměnit a telefon bude zas vypadat, jako nový.
Aktualizace
Pro udržení nejlepší protivirové ochrany je nezbytné čas od času systém aktualizovat. Telefon tak uchráníte před nejrůznějšími hackerskými útoky i viry. Vývojáři totiž systém neustále vyvíjejí a opravují malé chybičky, které stále má.
Co je nejdůležitější při péči o telefon?
Vnější ochrana - kryt a ochranná fólie sice telefon nezachrání vždy, eliminují ale vzniklé škody, takže se rozhodně vyplatí je mít.
Teploty - telefonu nesvědčí ani horko, ani zima. Doplácí na to zejména baterka, která časem nevydrží tak dlouho nabitá.
Ve velké zimě je dobré nosit telefon co nejvíc u sebe, abyste se s ním podělili o vaše tělesné teplo. Dobrý nápad tedy není mít ho například v tašce, kde může rychle zmrznout.
Naopak v horku se pokuste eliminovat používání na přímém slunci a nenechávejte ho například v rozpáleném autě.
Voda - některé telefony jsou sice voděodolné, pokud mezi ně ale ten váš nepatří, vodě se obloukem vyhněte. Vhodné není ani vlhké prostředí v koupelně, mlha, nebo používání za deště.
Čištění - když nosíme telefon neustále u sebe, rychle se může ušpinit. Když se tedy rozhodnete pro umytí displeje, proveďte to co nejjemnějším hadříkem. Použít můžete čistící prostředky přímo na displeje telefonů, nebo na skla a displeje. Nevhodné jsou ale ty, které nejsou určené na mytí elektroniky.
Prach - ačkoliv se to zdá jako maličkost, prach a drobné nečistoty dokáží naříklad zacpat konektor na sluchátka a nabíjení, což je problém. Proto je lepší se prašnému prostředí s telefonem raději vyhýbat.
Celkově by vás mohl zajímat tzv. stupeň krytí IP - který v mnohém napoví odolnost mobilního telefonu.
Jak se o telefon starat v horku?
Jedním z největších zabijáků telefonů je teplota. Proto je vhodné dávat si na její udržování v bezpečných mezích velký pozor. Ačkoliv se ideální teplota pohybuje už okolo 20°C, maximální teplota je až dvojnásobná. Obyčejný telefon by tedy měl snést 40°C a odolný model dokonce až 60°C.
Obrana před horkem
Telefon není dobré, když ho necháte ležet na sluníčku. Kromě toho, že teplo přijímá, si totiž také vytváří své odpadní teplo, kterého by se potřeboval zbavit. U mobilů nejsou žádné ventilátory, které by je chladily, stejně jako počítače. K chlazení tedy potřebují okolní vzduch. Z toho vychází druhá věc, která telefonu přes léto škodí.
Kryt telefon sice ochrání před mechanickým poškozením, také mu ale neumožňuje dostatečně se chladit. Dobré je proto na léto telefon z krytu vyndat. Podobně jsou na tom také kapsy a zavazadla, ve kterých se brzy udělá horko a telefon nemá šanci se dostatečně uchladit.
Co raději vypínat, aby se telefon příliš nezahříval?
Dalším zbytečným ohřívačem telefonu jsou složité aplikace, zejména graficky náročné hry, nebo některé sociální sítě. Nenápadným, ale velmi zrádným je točení videí a poté jejich úprava. Alespoň zdokonalování videí a fotografií si tedy nechte až na dobu, kdy budete schovaní v chládku. Zbytečnými zahřívači zařízení jsou kromě toho také zapnutá mobilní data, nebo určování polohy. Pokud je to tedy možné, je dobré tyto funkce vypínat.
Jak teplotu telefonu zjistit?
Abyste telefon uchránili před horkem, rozhodně s sebou nemusíte všude nosit teploměr. Zařizení si totiž svou teplotu umí změřit samo a vaším úkolem zůstává jen tento údaj najít. Udáván je často v nastavních, nebo si můžete stáhnout aplikaci, která vám teplotu ukáže.
Jak pomoci k delší životnosti baterii?
Na mobilních telefonech je jednou z nejcitlivějších částí jeho baterie. Pokud se tedy snažíte chránit telefon, je důležité dobře se starat také o baterii. Pokud se ale stalo, že už neslouží tak, jak by měla, je vhodné zvážit výměnu baterie. Než ale tato situace nastane, pojďme si ukázat pár tipů, jak o ni správně pečovat.
Teplota
Jak už bylo řečeno, baterie je velmi citlivá na teplotu. Vyvarujte se proto přílišnému zahřívání telefonu, i jeho promrznutí.
Usporný režim
Každý telefon má možnost nastavení úsporného režimu. Neznamená to ovšem, že si musíte nechat vypnout všechny funkce a ponechat telefon prakticky nepoužitelný. Úsporný režim si totiž můžete nastavit podle sebe. Při jeho zapnutí se následně vypnou jen funkce, které jste zvolili a nepotřebujete je.
Nabíjení a vybíjení
Pokud necháte svůj telefon zcela vybít a následně ho na celou noc napojíte na nabíječku, baterie vám rozhodně nepoděkuje. Lepší variantou je rozhodně udržovat telefon neustále nabitý mezi 20 a 80% a z nabíječky ho vypojovat včas. Odvděčí se vám tak svým delším životem a pomalejším snižováním kapacity baterie.
Jak telefon vyčistit?
Pokud vašemu telefonu přestává správně fungovat konektor na nabíječku, či sluchátka, špatně slyšíte zvuk z reproduktorů, nebo je jen zašpiněný displej, nenastal čas ho vyměnit, nýbrž jen vyčistit. Pojďme si tedy ukázat jak na to.
Displej
Displej telefonu se zanáší prachem, bakteriemi, viry, ale také mastnotou a jinou špínou, které se zkrátka neubráníme. Odstranit tento nepořádek ale můžeme pomocí dezinfekčních ubrousků, určených k údržbě displejů, nebo monitorů. Neměly by displej poškrábat, takže nejsou vhodné obyčejné kapesníky, ani vlhčené ubrousky.
Tlačítka
Ani tlačítka na vypínání a zapínání zařízení se po čase neobejdou bez naší péče. Na vypnutém telefonu je můžeme jednoduše očistit pomocí kousku navlhčené vaty, nebo tyčinky na čištění uší.
Konektory
Pokud se konektory přestávají propojovat, když mají, je na čase je vyčistit. Snadno tak učiníte pomocí jehly, nebo párátka, obaleného vatou, či oboustranou lepící páskou, na kterou se nečistoty krásně nalepí.
Reproduktor a mikrofon
Aby reproduktor hezky hrál, můžete ho, společně s mikrofonem, vyčistit vatovými tyčinkami. Kromě toho můžete použít také lepící pásku, nebo plastelínu na čištění klávesnic. Při potřebě rychlé opravy do něj můžete také jednoduše fouknout, ale na stlačený plyn si raději dávejte pozor. Pokud ho ale přesto chcete použít, foukněte do telefonu z velké vzdálenosti, abyste ho nepoškodili.
Čočka fotoaparátu
Na mytí čočky fotoaparátu použijte hadřík z mikrovlákna, nebo ubrousky pro čištění fotoaparátů, jelikož by bylo velmi nemilé ji poškodit škrábancemi.
Nastal čas na nový telefon?
Pokud se telefon přehřívá, má prasklé sklo či baterie již nevydrží ani den - je čas na nový mobil. S výběrem vám pomůžeme, či využijte náš výběr v eshopu.