Jak ušetřit na energiích?

Jak ušetřit na energiích?

Jak ušetřit na energiích?

Ceny energií letí občas nezadržitelně vzhůru. Má to řadu příčin. Mezi nimi je třeba odklánění se od neekologických zdrojů elektřiny, kvůli čemuž je elektřina dražší s ohledem na nutné investice. Dalším důvodem je také zdražování emisních povolenek, nebo rozšiřování elektromobility, čímž se spotřeba energie zvyšuje.

Všechny tyto události společně zapříčinily, že elektřina neovladatelně zdražuje. My vám teď ale ukážeme tipy, díky kterým ale můžete svou spotřebu snížit a ušetřit nemálo financí a také odhalíme, kde jsou v domácnostech největší zbytečné ztráty elektřiny.

Znáte energetické štítky spotřebičů?

Zvažujete nákup nového spotřebiče? Úspornějšího, který sníží spotřebu energie. Pak právě pro vás je tu energetický štítek. U nás tento štítek najdete na pračkách, sušičkách, elektrických troubách, chladničkách, myčkách i klimatizačních jednotkách. Nejúspornější a nejefektivnější elektrospotřebiče jsou označeny třídami A, B a C.

35+ rad pro ušetření elektřiny i u vás doma

A nyní se zaměříme na tipy a rady z praxe, jak ještě více ušetřit. Ať vás nedoplatky letos nebolí… Navíc, s měřením a úsporou

Teplota v domácnosti

Mezi prvními úsporami může být snížení teploty, na kterou vytápíte svůj domov. Až 6% elektřiny, určené k vytápění, může ušetřit snížení pokojové teploty o pouhý 1°C. Není přeci potřeba topit v zimě na 25°C, když se můžeme tepleji oblékat.

Pokud pečlivě zavíráte dveře, na chodbách může být o mnoho chladněji, než v obývaných pokojích. Průměrný člověk, žijící ve střední Evropě, by si měl vystačit s 19-20°C v obývacím pokoji a 17-18°C v ložnici a kuchyni.

Termostat

Užitečnou vychytávkou je termostat, případně termostatické ventily na topení. Můžete si na nich nastavit teplotu zvlášť na určité hodiny. Není tedy třeba topit celý den stejně, i když jste mimo domov. Lze tedy vytápět na nižší teplotu v noci a přes den a zatopit si až když přijdete z práce.

Moderní termostatické ventily, nebo termostat můžete dokonce ovládat i na dálku ze svého mobilního telefonu.

Žárovky

Z normálních žárovek uniká až 90% elektřiny jako teplo. Výhodnou a nepříliš drahou investicí je jejich výměna za LED žárovky. Jsou ještě úspornější, než kompaktní zářivky a dokonce jim nevadí ani časté zhasínání a rozsvěcení. Na trhu jsou už tak rozšířené, že jich naleznete obrovské množství a jsou nabízeny i levné modely. Můžete si vybrat mezi klasickým bílým světlem, nebo i žlutou variantou. Je vhodné je namontovat ve všech místnostech, včetně těch, kde se nepohybujete často.

uspora-energie03

Zakrývání radiátorů

Pokud na radiátor něco položíte, nebo je od místnosti oddělený záclonou, nemůže správně pracovat. Topíte tedy více, ačkoliv teplota v místnosti zůstane nižší.

Pro dobré fungování radiátorů je také důležité je pravidelně odvzdušňovat.

Větrání

Narozdíl od léta, kdy můžete nechat okna napůl otevřené klidně celý den, je v zimě lepší vyvětrat prudce a krátce. Jak se říká, netopte pánu Bohu do okna.

Další možností na větrání je rekuperační jednotka, která vás zbaví průvanu, nepříjemných výkyvů teploty, zapříčiněných větráním a také sníží náklady na topení.

Alternativní zdroje tepla

Při výrobě a přepravě elektrické energie, kterou se později může mimo jiné topit dochází ke ztrátě až 75%. To znamená, že na vytopení domu uhelným kotlem na stejnou teplotu je potřeba ¼ uhlí, než při spalování v tepelných elektrárnách.

Dalšími možnostmi vytápění je kotel na dřevo, uhlí, pelety, nebo zemní plyn, solární kolektory a tepelné čerpadlo. Z nich vychází momentálně finančně nejvýhodněji kotel na dřevo.

Ideální kotel

Výkon kotle musí být správně naddimenzován. Pokud máte zateplený dům se starým vysoce výkonným kotlem, o část úspor přijdete, jelikož kotel nemůže ideálně fungovat. Vyměnit kotel za nový může také vést k velkým úsporám energie. Na některé z výměn si dokonce můžete zažádat o dotaci.

Kromě toho nesmíme zapomínat na pravidelné seřizování a udržování kotle, ale i komína.

Okna

Pokud okna těsní, uniká jimi méně tepla. Jejich výměna proto může ušetřit spoustu elektřiny. Okna lze buď pouze renovovat, což znamená výměnu pouze jejich skel, nebo celé vyměnit. Kvalita oken se označuje jako U a neměla by překračovat číslo 1,1.

Zateplený dům

Zda máte v plánu stavět nový dům, je velmi výhodné ho postavit v takzvaném pasivním standardu. Takovýto dům je kvalitně zateplený a má dobře těsnící okna i dveře, díky čemuž se obejde zcela bez vytápění. Jeho výstavba není o mnoho dražší, než stavba normálního domu, ovšem náklady na topení klesnou až na pětinu.

Praktické může být zařídit si v rámci nového domu i SMART řešení.

Zateplení starého domu

Nejen nové domy mohou být dobře izolované, pasivního standardu lze dosáhnout i zateplením starého domu. Pokud není možná úplná renovace, vyplatí se i jen izolace. Po zateplení střechy, stěn, oken a dveří se vytápění zlevní až na třetinu původní ceny. Se zateplením domu vás navíc může finančně podpořit stát.

Klimatizace

Ačkoliv přes léto bývá elektřina levnější, není s ní přeci potřeba plýtvat. Za klimatizaci můžete dokonce zaplatit více, než za topení v zimě. Pomoct od horka vám může například ventilátor, který má až 16 krát nižší spotřebu elektřiny, nebo větrání ráno a večer, či přes noc. Od horka vás také ochrání zatemnění oken v době, kdy do nich slunce praží.

Solární panely

V dnešní době je výroba vlastní energie velmi výhodnou investicí. Solární panely si můžete položit na střechu a stát vám na ně dokonce přispěje dotací. Když vyrobíte víc elektřiny, než spotřebujete, můžete si ji uložit do baterií, nebo ji zpět prodávat do sítě.

Dodavatel energie

Vůči výkyvům na trhu je odolnější elektřina z obnovitelných zdrojů. Pokud se tedy potýkáte s otázkou, kterého dodavatele zvolit, je lepší najít některého z těch ekologičtějších. Můžete mít navíc dobrý pocit, že planetu tolik nezatěžujete.

Umístění chladničky

Úkolem chladničky je udržovat uvnitř zimu. Pokud ji tedy postavíte na teplé místo, například před radiátor, vedle myčky na nádobí, nebo pračky, práci jí tím jen ztížíte. Bude muset víc chladit, tudíž i spotřebovávat víc elektřiny. Můžete uspořit 4% její spotřeby s každým stupněm Celsia v jejím okolí.

Teplota v chladničce

V chladničce je nejlepší teplota 7°C. Je zbytečné mrazit potraviny ve větší zimě, k tomu přeci slouží mrazák.

Starejte se o chladničku

V chladničkách se často tvoří vrstvy ledu, které ji omezují v chlazení. Stoupá proto i spotřeba elektřiny. Je dobré ji proto pravidelně odmrazovat, aby mohla správně fungovat. Pokud se vám v ní námraza tvoří často, může to být zapříčiněno špatným zavíráním dveří, nebo jejich netěsněním.

Mrazák

Řada domácností ke svému běžnému provozu mrazák nepotřebuje. Zamyslete se proto, jak moc ho využíváte. Pokud s mraženými potravinami často nepracujete a můžete se obejít bez něj, je to další krok k úsporám.

Vypínejte spotřebiče

Když se chystáte na delší dobu odcestovat, vypojte mrazák i chladničku ze zásuvky a zbylé potraviny buď nejdřív spotřebujte, nebo si je odvezte s sebou. Při koupi nového spotřebiče je možné najít lednici se dvěma kompresory, díky nimž je možné nechat zapnutou pouze právě používanou část, tedy buď chladničku, nebo mrazák.

Ohřev vody

Velké množství elektřiny spotřebuje také ohřev teplé vody. Minimalizovat ho můžeme pomocí solárních kolektorů. Tuto možnost mají kupodivu i bytové domy, takže pokud bydlíte na sídlišti, ani tak nezoufejte.

Zhasínejte

Tahle rada už snad ani není třeba připomínat. Přesto se jí spousta lidí stále nedrží. Svícení přitom spotřebovává kolem desetiny celé odebírané elektřiny. Na místech, kde se často rozsvěcuje a na zhasínání je zapomínáno, jako jsou třeba chodby, doporučujeme použití vypínačů se senzory pohybu.

Nabíječky

Nabíječka spotřebovává energii i když k ní zrovna není připojeno zařízení. Pokud si na ní sáhnete, můžete si všimnout, jak je teplá, jelikož elektřinu přetváří na teplo. Vaši nabíječku proto ze zásuvky v době, kdy nenabíjíte, vytahujte.

Velikost hrnce

Když vaříte v malém hrnci, dáváte ho vždy na odpovídající ploténku? Pokud ho položíme na větší, můžete si sami všimnout, že teplo utíká i všude okolo něj. Průměr používaného hrnce by se tedy měl shodovat s velikostí ploténky.

Poklička

Vypadá to jako detail, ale použití pokličky je o mnoho úspornější. Ušetříte navíc nejen elektřinu, ale také čas. Vaření v otevřené nádobě spotřebujete o 150-300% více energie. Užitečným pomocníkem je také tlakový hrnec, který se hodí k vaření polévek a omáček.

Množství vody při vaření

Při vaření používejte vždy jen potřebné množství vody. Když vaříte litr vody a hrnek čaje, spotřebujete více elektřiny a navíc to bude trvat podstatně déle.  Řadu potravin můžete také připravit jen ve vodní páře, která se ohřeje o mnoho rychleji.

Indukční vařič

Vařit na sporáku s indukční deskou je, vzhledem ke zdražování elektřiny i plynu, nejvýhodnější variantou. Pokud nemáte možnost výměny vařiče, využívejte alespoň setrvačnosti tepla na plotýnkách.

Rychlovarná konvice

Skvělou vymožeností, která spotřebuje méně elektřiny, než vařič, a můžete ji použít na ohřívání vody nejen na čaj, ale i k vaření. Vodu můžete přelít do hrnce, až když bude horká.

Pečení

Předehřívání trouby je, navzdory doporučením v receptu, většinou zbytečné. Když tedy nepřipravujete speciální těsta, kde je to opravdu potřeba, stačí troubu zapnout malou chvilku před vložením pokrmu. Troubu můžete také vypnout dříve a využít teplo, které tam stejně zůstane, místo spotřebovávání další elektřiny.

Další významnou chybou je časté otevírání trouby, čímž se teplo uvnitř zbytečně vyvětrá. Lepší je proto důkladně umýt dvířka trouby, abyste mohli sledovat pokrmy z venku a omezili četnost otevírání.

Sušení prádla

Prádlo vám krásně uschne i na vzduchu, proto je používání sušičky zbytečným plýtváním elektřinou. Domů si můžete pořídit sušák na prádlo, nebo ho pověsit ven na vzduch. Ačkoliv to tvá déle, kupodivu uschne i když venku mrzne, pokud tedy není příliš vlhko. Navíc ho budete mít krásně voňavé.

Vyvařování, předpírání

Praní na režim s předpírkou spotřebuje až o 50% více elektřiny. Většina bakterií se přitom ničí už při 60°C. Vysoké teploty navíc škodí tmavým barvám, při praní běžného oblečení je proto ideální teplota 30-40°C. Podobně je na tom i předpírka, která je (kromě extrémně znečištěného prádla) je relativně zbytečná.

Plná pračka

Pračka spotřebuje téměř stejně energie, když je plná, jako když je napůl prázdná. Proto je lepší naplnit ji celou a prát více věcí najednou.

Voda na praní z kolektorů

Pokud máte solární systém k ohřívání vody, proč ohřívat na praní novou? Připojte tedy pračku ke kolektorům a ušetříte spoustu elektřiny na ohřev studené vody v pračce.

Koupání

Ohřívání vody spotřebuje 20-30% elektřiny v domácnosti. Není přece potřeba napouštět každý den plnou vanu, místo toho postačí i krátká sprcha. Do sprchy si můžete pořídit úspornou hlavici, která snižuje spotřebu vody až o 50%, čímž sníží i spotřebu elektřiny. Vodu také zastavujte, když se mydlíte. To dodržujte i při mytí rukou, nebo čištění zubů.

Úsporné spotřebiče

Při výběru nových spotřebičů si důkladně prohlédněte energetický štítek. Evropský systém štítků se ovšem v roce 2021 změnil do svého původního stavu a výrobky s A+ byly přeřazeny do následujících písmen. Nyní na něm najdete hodnoty od A do G, přičemž A je nejúspornější. Vybírejte proto spotřebiče s co nejmenší spotřebou, abyste následně ušetřili.

Pohotovostní režim spotřebičů

Spotřebiče, ponechané v stand-by režimu stále spotřebovávají elektřinu. Můžete to ale omezit, pokud je připojíte do společné prodlužovačky, kterou je možné vypínat.

Vypínání počítače

Když počítač nepoužíváte, ale necháte ho zapnutý, spotřebovává stále až 70% energie. Kvůli tomu je dobré ho i na přestávku vypnout, nebo na něm zapnout režim spánku.

Spotřebiče na baterie

Spotřebiče na baterie spotřebovávají více elektřiny, než ty se síťovým zapojením. Pokud se bateriím přesto nemůžete vyhnout, zvolte si alespoň ty, které je možné nabíjet opakovaně.

Počítač

Stolní počítač má vyšší spotřebu, než notebook. Na počítači, tabletu i mobilním telefonu ještě si nastavte úsporný režim, díky kterému snížíte jejich spotřebu. Dobré je také nezvyšovat jas obrazovky na příliš vysoký, za což vám poděkují i vaše oči. Vypínejte také veškeré programy, běžící na pozadí a odpojte nepotřebné USB kabely.

Obrazovka

Každá obrazovka má rozdílnou spotřebu. Čím je větší, tím víc energie potřebuje. Pokud máte tedy zbytečně velký monitor, či televizi, spotřebovává více elektřiny.

Chytré spotřebiče

Moderní spotřebiče mají spousty vymožeností, které nám umožňují i ušetřit. Řadu spotřebičů můžete například nastavit, aby se zapínaly jen, když fungují solární panely. Nebo chytrá rychlovarná konvice může vařit vodu jen na potřebnou teplotu

uspora-energie02

Skrytí žrouti elektřiny v domácnosti

Ono se to nezdá, ale doma můžete mít řadu „strašáků“, které vám nevědomky utrácí vaše korunky. Zaměřte se proto na následu

1. Pohotovostní režim

Jak už jsme zmínili, pohotovostní režim spotřebičů vás zbytečně okrádá o elektřinu a tím i o finance. Ačkoliv je pohodlné, že spotřebič funguje hned po stisknutí tlačítka, mnohem ekonomičtější je vytahování ze zásuvky, nebo odpojení síťovým vypínačem.

2. Zapojené nabíječky

Pokud necháte po nabití zařízení nabíječku zapojenou v zásuvce, elektřinu spotřebovávat nepřestane. Proměňuje ji v teplo, které může dokonce zapříčinit požár. Odpojením nabíječek tedy nejen ušetříte, ale také přispějete ke svému bezpečí.

uspora-energie

3. Stará chladnička

Staré spotřebiče, a to nejen chladnička, spotřebovávají energie víc. Například chladnička ale může spotřebovat až 20% energie v domácnosti. V takovém případě se koupě nového spotřebiče v lepší energetické třídě jednoznačně vyplatí. Už jsme také zmiňovali, důležitost odmrazování a rozhodně jí pomůže, když do ní nebudete dávat horké potraviny a zbytečně ji otevírat.

4. Poloprázdná myčka a pračka

Ačkoliv moderní spotřebiče často nabízí úsporné režimy pro případ, že nejsou zcela naplněné, na spotřebu energie to nemá tak významný vliv. Výhodnější je tedy počkat a pustit oba tyto spotřebiče až plné.

5. Klasické žárovky

Zhasínat je důležité, ale bez světla se zkrátka neobejdeme. Klasické žárovky mají ale o 80 % vyšší spotřebu elektřiny, než LED žárovky. Investice do výměny osvětlení v celém domě se tedy jednoznačně vyplatí.

6. Dvoutarifní sazby

V noci se elektřina méně využívá a proto je také levnější. Užíváním dvoutarifních sazeb proto můžete výrazně ušetřit. Pračka, myčka, nebo elektrický bojler se mohou v době nízkého tarifu sepnout samy.

7. Vaření bez pokličky

Když vaříte bez pokličky, využíváte až 3 krát více energie, než s ní. Aby vám teplo neutíkalo, zavírejte ho v hrnci pokličkou. Vybírejte také vařič, který odpovídá velikosti hrnce. Dobré je také vypínat sporák chvíli před dovařením pokrmu, které může proběhnout díky zbytkovému teplu.

Načítám, prosím vydržte...

Nastavení souhlasu s personalizací

S vaším souhlasem můžeme níže uvedené informace užívat k dále uvedeným účelům nebo je sdílet s vybranými partnery. Pro jednotlivé účely (typy zpracování) můžete upravit své nastavení a svou volbu potvrdit tlačítkem „Uložit nastavení“:

Vždy aktivní

Nezbytné soubory cookies

Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.

Analytické soubory cookies

Počítají návštěvnost webu a sběrem anonymních statistik umožňují provozovateli lépe pochopit své návštěvníky a stránky tak neustále vylepšovat.

Marketingové soubory cookies

Shromažďují informace pro lepší přizpůsobení reklamy vašim zájmům, a to na těchto webových stránkách i mimo ně.

Nastavení souhlasu s personalizací

Abychom vám usnadnili procházení stránek, nabídli přizpůsobený obsah nebo reklamu a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzu. Jejich nastavení upravíte odkazem 'Upravit nastavení' a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.