Vybíráme mobil pro seniora
Mobily jsou v posledních letech nedílnou součástí našich životů. Vybrat si lze z různých modelů, dle požadavků každého z nás. Některé disponují pouze základními funkcemi pro volání či psaní zpráv, na jiných můžete s přehledem sledovat například svůj oblíbený film. A to i ve velkém rozlišení. Výrobci mobilních telefonů myslí na děti, manažery, ale třeba i seniory. A právě na výběr telefonu pro starší generace bychom se chtěli zaměřit v dnešním článku. Pokud se tedy právě poohlížíte po vhodném mobilním telefonu pro svoji babičku či dědečka, připravili jsme pro vás několik tipů.
První kroky při výběru mobilu pro seniora
Většina starší populace z řad seniorů využije na svém mobilním zařízení pouze základní funkce. Tedy volání a psaní zpráv především se svými bližními. Ani tak byste se ale s koupí mobilního telefonu neměli příliš unáhlit. Kromě zmíněných funkcí jsou důležité, nebo minimálně praktické, i další parametry. Jaké to jsou?
1. Velikost a typ obrazovky
Velká část starších lidí dává přednost dřívější klasice – tedy mobilům s tlačítkovým ovládáním. Ty bývají pro seniory jednodušší na obsluhu. Dnes populární chytré mobily s dotykovým displejem vytváří pro seniory často ne úplně přátelské uživatelské prostředí. Starší lidé mívají horší motoriku, hůře vidí a i celkové reakce bývají pomalejší než u mladších ročníků. Na co se tedy zaměřit?
2. Velikost displeje
Telefony pro seniory obvykle nedisponují velkou úhlopříčkou, jakou mají například zmíněné smartphony. Uhlopříčka seniorských telefonů se pohybuje nejčastěji kolem tří palců. Ověřte tedy, že i přesto bude obrazovka pro staršího člověka dobře čitelná – přehlední ikony, dostatečná velikost písma, kontrastní barvy a jednoduché, intuitivní navigační menu. Ověřte také, jak dobrá čitelnost displeje je na přímém slunci.
3. Typ displeje
U seniorských telefonů jsou známé především TFT nebo LCD panely. Rozlišení nebývá nikterak vysoké, obvykle pouhých 320 x 240 px (při úhlopříčce 2,4 palců), někdy dokonce i méně. Kromě vhodného rozlišení se ale zaměřte také na dostatečné podsvícení obrazovky, které bude dostačující i při zhoršených světelných podmínkách.
Senioři a dotyková obrazovka
Pokud vy nebo senior, pro kterého mobil vybíráte, touží spíše po dotykovém displeji, vybírejte raději mezi obrazovkami větších rozměrů. Ty jsou příjemnější a zdravější pro zrak uživatele.
Levnější variantou jsou obvykle LVD nebo TFT obrazovky. Další možností jsou OLED panely. Jejich cena je sice o něco vyšší, ale barvy zobrazují daleko kvalitněji. Pamatujte však, že velikost telefonu se odráží i na jeho hmotnosti. Větší obrazovka obvykle znamená i vyšší hmotnost. Navíc se pak často nevejdou například do kapsy, což některým uživatelům nemusí vyhovovat.
Klávesnice
Zapomenout nesmíte ani na klávesnici. V případě klasických tlačítkových telefonů by měla být klávesnice, respektive jednotlivá tlačítka, dostatečně velká. Jednotlivé klávesy by měly mít mezi sebou dostatečný rozestup a samozřejmostí by mělo být také jejich vhodné a zřetelné označení. Jelikož seniory často trápí zhoršená motorika, mohlo by v opačném případě docházet k nechtěnému stisknutí několika kláves najednou.
Výhodou je, pokud jsou tlačítka navíc podsvícená a na dotyk uživatele reagují například tónem či vibrací.
V případě chytrých telefonů s dotykovým displejem se zaměřte na virtuální klávesnici. Měla by být variabilní a jednoduše přizpůsobitelná potřebám daného uživatele. I zde je vhodná vibrační či zvuková odezva a jednotlivá tlačítka by mělo být možno podle potřeby snadno zvětšit.
Sluchátko a reproduktory
Asi každý ví, že s přibývajícím věkem často slábne sluch. Při výběru seniorského telefonu tedy neopomínejte ani tento fakt. Zvukový výstup reproduktorů by měl být přiměřeně hlasitý, ale současně především dobře zřetelný. Nejvyšší možná hlasitost u mobilů pro seniory bývá často daleko vyšší než u klasických telefonů. Pro jistotu však tento parametr vždy raději ověřte. Ideální je, pokud lze k vyzvánění telefonu přidat i vibrace.
Reproduktor pro hlasový výstup najdete obvykle na spodní straně zařízení. Naopak na horní straně naleznete další reproduktor. Ten funguje jako sluchátko například při telefonních hovorech. Samozřejmostí by měla být možnost regulace hlasitosti. Kvalitní reproduktory navíc dokáží alespoň z části eliminovat hluk z vnějšku, což je nejen pro hůře slyšící osoby velkou předností.
Mikrofon
Další důležitou součástí mobilního telefonu je samozřejmě mikrofon. I ten by měl být stejně jako reproduktor kvalitní. Raději se tedy vyhněte pochybným, podezřele levným telefonům neznámých značek a sáhněte raději po kvalitním a prověřeném výrobci. Vyhnete se tak potenciálnímu nechtěnému šumění a praskání v průběhu hovoru.
A co „naslouchátko“?
Hůře slyšící senioři využívají často naslouchátka. Možná jste už ale zjistili, že tato zařízení při bližší vzdálenosti od mobilu vydávají velmi nepříjemné zvuky v podobě pískání. To samozřejmě ztěžuje, či dokonce znemožňuje uskutečňování telefonických hovorů. Co tedy s tím?
Někteří výrobci už na tuto skutečnost myslí a do svých výrobků instalují technologie, které tyto obtíže dokáží eliminovat. Další možností je handsfree. Při tzv. hlasitém odposlechu a dostatečně silném reproduktoru se senior při telefonování bez naslouchátka jednoduše obejde.
Konstrukce mobilu pro seniora
Mobilní telefon pro seniora by měl být jednoznačně odolný. Kvůli zhoršené motorice seniorů někdy dochází k častějším pádům telefonu. Je tedy s touto skutečností třeba počítat. Výhodou je pak konstrukce telefonu z tvrdého plastu a zadní kryt v matném provedení – eliminuje se tak riziko možného vyklouznutí. Displej telefonu pak můžete zabezpečit koupí kvalitního ochranného skla.
Kvalitní telefony jsou dále chráněny například i proti prachu či vlhkosti. I jejich konstrukce bývá odolnější vůči případným nárazům. Pokud tedy hledáte telefon s dlouhou životností, je vhodné zbytečně nešetřit. Mezi nejoblíbenější patří značka Aligator, která je etalonem této kategorie telefonů.
Kapacita baterie
Starší lidé obvykle častěji zapomínají nabít své mobilní zařízení. Dalším neopomenutelným parametrem při výběru seniorského telefonu by tedy měla být i výdrž baterie. Předejte tak například případu, že se senior ocitne v nebezpečné situaci bez možnosti přivolat si pomoc, protože je telefon vybitý. Telefon pro seniora by měl vydržet nabitý alespoň 5 dní, ideálně týden. Na to pozor především u smartphonů. Ty je třeba nabíjet někdy i každý den.
Nezapomeňte ani na možnost jednoduchého nabíjení. Někdy starším lidem dělá problém trefit se kabelem do malého konektoru. Výrobci některých telefonů tedy k telefonu pro seniory poskytuji i tzv. dokovací stanici. Mobil se do ní jednoduše zasune a začne se nabíjet.
Paměť telefonu
Senioři obvykle nepotřebují příliš velkou kapacitu paměti. Řádově se paměť těchto telefonů pohybuje v desítkách MB. Nepočítá se zde s ukládáním velkých souborů – fotek, videí s velkým rozlišením. Telefony pro seniory mávají obvykle jen ne příliš kvalitní fotoaparát. Fotky pak nezaberou často více než 1MB. Paměť telefonu pro seniory bývá tedy o velikosti do 1 GB a obvykle je dostačující. Pokud ne, dá se rozšířit třeba paměťovou kartou.
Intuitivní ovládání mobilu pro seniory
Samozřejmostí u seniorských telefonů by mělo být jednoduché ovládání: jednoduché menu s dostatečně velkými ikonami, snadný přístup k volání a psaní SMS už z hlavní domovské obrazovky. Pokud je telefon příliš složitý, dokáže to leckteré starší osoby od jeho používání odradit.
Funkce navíc
I když by měl být mobil pro seniory co nejjednodušší, mohou starší lidé ocenit i některé doplňkové funkce svého telefonu. Které to mohou být?
1. Nouzové tlačítko
Některé telefony disponují i tzv. „SOS tlačítkem“. Jedním stisknutím si tak dokáže uživatel mobilního telefonu přivolat pomoc. Do telefonu lze nahrát i několik čísel pro stav nouze. Po stisknutí tlačítka se uložené kontakty začnou vytáčet v určeném pořadí. V případě, že jedno číslo je nedostupné, automaticky se vytočí další, které následuje. Do této volby lze uložit členy rodiny, ale například i číslo na záchranné složky.
2. Rádio
Starší lidé často a rádi poslouchají rádio. Některé telefony tedy nabízí i funkci FM rádia. Obvykle je však nutné k telefonu připojit ještě sluchátka, která následně plní funkci antény. Není třeba je mít přímo na uších, lze využít tzv. hlasitého odposlechu. Někdy je ale anténa zabudovaná přímo v telefonu, potřeba sluchátek tak odpadá úplně.
3. Fotoaparát
Senioři si rádi prohlíží například fotky vnoučat. Pro tento případ může nový telefon disponovat fotoaparátem. Seniorské telefony obvykle mívají pouze jednoduché fotoaparáty s nízkým rozlišením, ale starším lidem obvykle i tyto základní fotoaparáty stačí. Obvyklé rozlišení se pohybuje mezi 0,3 až 2Mpx. Výhodou je, že tento „obyčejný“ fotoaparát nezatěžuje operační systém telefonu a ani příliš nezvýší prodejní cenu zařízení.
Čtyři stěžejní parametry pro výběr telefonu pro seniory
Nyní již máte základní představu o tom, jak by telefon pro seniory měl vypadat a co vše by měl splňovat. Různých informací a parametrů je opravdu velké množství. Připravili jsme tedy pro vás na závěr ještě čtveřici těch nejzákladnějších pro jednodušší výběr:
1. Rozměry a hmotnost telefonu
Mobil by měl padnout dobře do ruky a výhodou je i nízká hmotnost. Starší lidé s artrózou by v opačném případě mohli mít potíže s jeho ovládáním. Pokud tedy mobil vybíráte v kamenné prodejně, určitě si jej před koupí „potěžkejte“. Ideální je hmotnost do 150g. A výhodou je, pokud jej zvládnete ovládat pouze jednou rukou. Jako další přednost lze určitě počítat to, pokud se telefon vejde do kapsy.
2. Operační systém
Ať už jste příznivcem „Androidu“ nebo „iPhonu“, věřte, že oba operační systémy myslí i na starší generaci. Na operačním systému tedy tolik nezáleží. Přesto přinášíme několik základních specifik u každého z nich:
a) Android – funkce pro seniory
Nastavení viditelnosti
V klasickém nastavení telefonu lze pod ikonou Usnadnění nalézt možnost Zlepšení viditelnosti. Zde lze podle požadavků nastavit velikost písma, ikon a přizpůsobit lze i kontrast barev displeje
Převod mluvené řeči na text
I to je funkce, kterou starší lidé mohou ocenit. Při volbě Převodu řeči na text mobil spustí klasické nahrávání. Potě se nahrávka převede na text. Odpadá tak pro mnohé seniory obtížné psaní textových zpráv ne telefonu.
Detektor zvuku
Osoby se zhoršeným sluchem tuto funkci jistě uvítají. Mobil s touto funkcí umí upozornit například na domovní zvonek. I tuto funkci naleznete ve zmíněném Usnadnění – zvolíte zde Zvýraznění pro neslyšící.
b) IPhone – funkce pro seniory
Zdravotní ID
iPhone nabízí vytvoření vlastního zdravotního ID. Uživatel zde uvede svůj věk, zdravotní omezení či užívané léky. Tato funkce se hodí především v krizových situacích. Tuto vytvořenou „zdravotní kartu“ lze totiž jednoduše zobrazit i při aktivním zámku obrazovky.
Přivolání pomoci
Systém telefonu lze nastavit tak, aby boční tlačítko sloužilo jako nouzové. Jeho stisknutím se pak uživatel dovolá na tísňovou linku. Konkrétní název této vymoženosti je „Tíseň SOS“ a najdete ji v nastavení.
Předčítání textu na obrazovce
Tato funkce umožňuje hlasité předčítání označeného textu. Taktéž ji naleznete v Nastavení, a to v sekci Zpřístupnění v záložce Zrak. Zde je funkce pod názvem Předčítání obrazu.
3. Kvalitní obrazový a zvukový výstup
Je zřejmé, že starší ročníky vnímají telefony stále spíše jako zařízení pro komunikaci. Neočekávají od telefonu přehrávání videí v HD kvalitě nebo vytříbený zvuk při poslechu oblíbené hudby. Zaměřte se proto především na jasnou a zřetelnou čitelnost displeje, jednoduché ovládání a ověřte si i hlasitost zabudovaných reproduktorů. V případě, že je budoucí majitel telefonu nedoslýchavý, jistě dostatečný výkon reproduktorů ocení.
4. Kapacita baterie a jednoduché nabíjení
Nejlepší výdrží baterií se mohou pochlubit klasické tlačítkové telefony. Bez nabití vydrží klidně i dva týdny. Horší je to u smartphonů s velkým displejem. Na druhou stranu, pokud je uživatel bude používat pouze za účelem volání a psaní zpráv, i těm baterie vydrží na jedno nabití i několik dní. Přesto ale i tento parametr před koupí telefonu raději ověřte. Stejně tak se hodí - pokud je možné baterii vyměnit
Co se týče způsobu nabíjení, dobrým tipem je možnost nabíjet bezdrátově. Odpadá zde pro starší ročníky často náročná manipulace s kabelem nabíječky a konektorem v telefonu. Stačí zkrátka umístit mobilní telefon do nabíječky.
Věříme, že snad i díky našim radám se vám podaří vybrat vhodný telefon pro vaše blízké. Na ovládání jednoduchý a intuitivní telefon umožní i starším osobám zůstat jednoduše v kontaktu se svojí rodinou či přáteli. A to především pro osaměle žijící osoby může mí blahodárný vliv nejen na jejich duševní zdraví. Pamatujte na to.