Vybíráme mobilní telefon pro děti
Mnoho dospělých tráví na mobilu i několik denně. Používají je pro práci i pro zábavu. Není tedy divu, že i děti často velmi brzy dospějí k touze po svém vlastním mobilu.
Kdy je ale vhodné první telefon dítěti pořídit? Jaký by měl splňovat požadavky a jaké jsou výhody a nevýhody jeho pořízení dětem? Odpovědi na tyto otázky naleznete v našem článku.
Dětský mobil? Ale který?
Existuje vůbec mobilní telefon, který by byl určen vyloženě pro dětské uživatele? Zcela jistě ano. Jen počítejte s nemalou počáteční investicí při jeho koupi. Je tedy nasnadě nejprve si promyslet, jakou částku jste schopni a ochotni na telefon vydat.
Pokud máte pro koupi mobilu jen nízký finanční rozpočet, místo dnes již běžného smartphonu se klidně poohlédněte po tlačítkovém telefonu. Ten pořídíte často i levněji než za 1000Kč. Navíc bývají odolnější vůči dětské nešetrné manipulaci a výhodou je i jejich dlouhá výdrž baterie. I když tyto typy disponují často horším fotoaparátem a kvalitou displeje, pro první seznamování dítěte s elektronikou je tento typ mobilu naprosto dostačující. Druhou možností, jak ušetřit, je nákup staršího, již použitého telefonu. A nebo vyčkávejte - až bude klasický smartphone v akci.
Jaké jsou tedy základní parametry pro výběr mobilu pro děti?
1. Cena
Jak jsme již zmínili, jedním ze základních rozhodujících parametrů bude pro většinu rodičů cena. Menším dětem bude zcela jistě stačit obyčejný tlačítkový telefon.
Starší děti již obvykle vyžadují moderní smartphony a s jejich přibývajícím věkem rostou požadavky i na vlastnosti a funkce telefonu. Přímo úměrně pak samozřejmě roste i cena. Vždy tedy zvažte, jaká cenová relace je pro vás přijatelná.
2. Velikost
Především u menších dětí je nasnadě při výběru uvážit i velikost jejich rukou. Svůj telefon by dítě mělo udržet v jedné ruce. Nekupujte tedy nadrozměrné „placky“. Dítěti by se následně s mobilem špatně manipulovalo.
3. Odolnost
Dětské mobily jsou často vystavovány nepříliš šetrnému zacházení. U menších dětí toto pravidlo platí obzvlášť. Mobil pro dítě by se tedy ideálně neměl rozbít hned při prvním pádu. Jak to vyřešit? Nabízíme vám tyto možnosti:
* Prvním řešením jsou tzv. outdoorové telefony. Často bez problémů zvládnou různé pády i otřesy. Nevýhodou je ale pro některé jejich nepříliš hezký vzhled.
* Další možností je dětský telefon „zabezpečit“ alespoň ochranným krytem či tvrzeným sklem na displej.
* Poslední možností je zakoupit telefon v opravdu nízké cenové relaci, u kterého vás případné zničení nebude tolik mrzet.
4. Výkon
Děti tráví na mobilu obvykle nejvíce času hraním her či používáním různých aplikací. Telefony s lepším výkonem by měly mít alespoň 2GB RAM a vnitřní paměť alespoň 32GB. Ale i zde samozřejmě platí, že vyšší výkon se rovná i vyšší ceně.
5. Výdrž baterie
Ideální je pořídit telefon s kapacitou baterie alespoň 4 000 mAh. Děti mobil používají velmi intenzivně a například zmíněným hraním her nabití baterie prudce klesá. Pokud chcete mít jistotu, že se dítěti mobil jen tak nevybije, pořiďte mu ještě powerbanku.
6. Internetové připojení
Pokud se rozhodnete povolit svému dítěti používání internetu, sáhněte určitě po smartphonu. Dítě se pak jednoduše připojí třeba na Wi-Fi. V případě, že zvažujete i sledování polohy vašeho dítěte, bude nutné mu zajistit i mobilní data.
7. Tarif
Zde se nabízí dvě varianty. Můžete svému potomkovi pořídit dobíjecí SIM kartu. V tomto případě se dítě učí i hospodaření s penězi. Obzvláště při vysoké spotřebě dat se ale tyto karty nevyplácí.
Druhou variantou jsou klasické tarify. Ty jsou výhodné v případě pravidelného a většího množství spotřebovaných dat. A i zde se může dítě naučit zodpovědnosti. Například při hlídání limitu spotřebovaných mobilních dat.
Pro informace o nejvhodnějším tarifu či předplacené SIM kartě se obraťte na svého mobilního operátora.
8. Možnost sledování pohybu dítěte
Pokud chcete mít přehled o tom, kde se vaše dítě právě nachází, pořiďte mu telefon s funkcí GPS. Další variantou jsou hodinky nebo klíčenka s GPS. Ty pak jednoduše propojíte s aplikací ve svém telefonu.
Jaký vybrat mobil v závislosti na věku dítěte?
Základní parametry pro výběr dětského telefonu už znáte. Důležité ale také je při výběru uvážit vašeho potomka. Je naprosto jasné, že školáček v první třídě bude mít naprosto jiné představy a potřeby než patnáctiletý puberťák. Jak tedy vybírat?
1. Předškolní věk
„Školkové“ děti by ideálně telefon neměly mít vůbec. Obecně vzato, čím později se dítě k telefonu dostane, tím lépe. Svět nejen internetových sítí je kromě informací plný i nástrah a různých, ne vždy pozitivních, lákadel. A děti jsou často velmi snadným terčem.
2. Děti starší 6 let
I když mnozí z nich se pyšní i drahými smartphony, čerstvým školáčkům postačí zmíněné tlačítkové telefony. Ty sice neoplývají moderními designy, ale na volání a posílání SMS jsou plně dostačující. Dnešní tlačítkové telefony najdete i v pestrobarevných provedeních a některé z nich umí například i přehrávat hudbu.
3. Děti ve věku 8-10 let
V této věkové kategorii už se pravděpodobně budete poohlížet po dotykovém telefonu. Pamatujte ale, že takový telefon nabízí již opravdu velké množství funkcí a možností. Je tedy dobré mít telefon dítěte pod kontrolou a například zamezit přístup k některým webovým stránkám či aplikacím.
4. Děti starší 10 let
V tomto věku jsou již děti náročnější. S tlačítkovým telefonem a ani s nejlevnějším smartphonem u nich neuspějete. Mobil v tomto věku děti používají především ke hraní her. Výkon telefonu tomu tedy musí být uzpůsoben.
5. Teenageři
Náctileté děti jsou často již velmi náročné. Touží po nejnovějších a nejlepších typech telefonů. Ty jsou ale obvykle velmi drahé a je zde na místě otázka, zda to není už příliš. Je pak na každém rodiči, zda svému potomkovi chce a může takto „dopřát“. Požadavky dětí v tomto věku jsou především na skvělý vzhled, kvalitní fotoaparát a vysoký výkon.
Několik vět závěrem k výběru telefonu pro dítě
Mobilní telefony jsou dnes běžnou součástí našich životů. Umožňují nám být s dětmi v podstatě v nepřetržitém kontaktu, můžeme sledovat, kde se naše dítě právě vyskytuje a ono samo může udržovat kontakt například se svými vrstevníky.
Nadměrné sledování telefonu ale může mít i negativní dopady. Snižuje koncentraci na jiné aktivity (například sledování mobilu u jídla), dítě může být roztěkané a nesoustředěné. Někdy u něj může dokonce propuknout na mobilním telefonu závislost.
Vždy tedy dítěti stanovte jasná pravidla, které by mělo při používání telefonu dodržovat. Mějte přehled, co vaše dítě dělá například na sociálních sítích nebo zda netráví příliš času hraním her. I pro mobilní telefon totiž platí známé rčení: „dobrý sluha, ale zlý pán“.