Vybíráme sluchátka pro každou příležitost
Spousta lidí nemá dostatek času na poslech hudby v pohodlí domova. Z kvalitních reprosoustav v oblíbeném křesle. Máme ale řadu možností, jak mít svou oblíbenou skladbu v hlavě téměř kdekoliv a kdykoliv. Dnešní nabídka sluchátek různých tvarů i výkonu je už opravdu veliká. Vybrat z nich ta nejvhodnější není vůbec snadné. Jak se v takové nabídce neztratit a vybrat ty, které jsou pro Vás ideální? Jste tu správně - čtěte dále.
V tomto článku se zaměříme na:
1. Tvar sluchátek hraje roli
2. Zvolit otevřená či uzavřená?
3. S kabelem nebo bez kabelu?
4. Proč hraje příležitost použití zásadní roli při výběru?
5. Jaké parametry při výběru sluchátek brát v potaz?
6. Závěrečné shrnutí důležitých bodů výběru
Vybraná sluchátka by měla být blízká vašemu stylu užívání. Jestliže zvolíte špatně, bude vám při sportu vadit jejich váha. Pokud potřebujete kvalitní zvuk pro telefonování, mohl by vám chybět mikrofon. Existují však modely, jež v sobě kombinují více funkcí a vlastností. Ty jsou poté dražší, mohou však spojit více výhod v sobě. Pojďme se podívat, která jsou právě pro vás vhodná.
Začneme tedy od začátku, tedy jejich tvarem. Sluchátka se dělí na čtyři základní druhy podle toho, kde se nosí - sluchátka do ucha, na ucho, okolo ucha a na lícní kosti.
Sluchátka do uší (in-ear), se rozchází ještě na dva poddruhy - pecky a špunty.
- Pecková sluchátka se dávají do zvukovodu, jejich výhodou je cena. Jsou ze všech nejlevnější, ale odpovídá tomu také kvalita zvuku, která je zpravidla nižší.
- Špuntová sluchátka se pohybují ve všech zvukových kvalitách a jejich cena také není vysoká. Zasouvají se hlouběji do zvukovodu, díky čemuž dokáží tlumit zvuky z okolí. Některým lidem ale vadí právě, že mají celé ucho ucpané.
Sluchátka na uši (supraaurální). Jak napovídá název, sluchátka leží na ušním boltci, ale neobklopují ho celý. Stejně jako špunty, se se mohou nacházet v nejrůznějších kvalitách zvuku. Tento typ sluchátek vás neizoluje od okolního ruchu, ovšem ruchem se můžete stát i vy, jelikož lidé blízko vás mohou slyšet, co posloucháte. Pokud je chcete mít vždy u sebe, nabízené jsou i druhy, které lze složit do velmi skladné podoby.
Pohodlnou a také například v hráčské komunitě oblíbenou možností jsou sluchátka okolo ucha (circumaurální). Tento druh obklopuje celý ušní boltec a nabízí většinou kvalitní zvuk. Jsou příjemná na dlouhý poslech a proto jsou často používána nejen hráči, ale také v kancelářích, nebo doma, kde nevadí jejich neskladnost.
Poslední alternativou jsou sluchátka na lícní kosti (bone conduction). Sluchátka jsou připevněna na lícní kosti, přes kterou vedou zvuk v podobě vibrací do vnitřního ucha. Jsou proto bezpečná nejen pro sluch, ale také vám nehrozí, přeslechnutí důležitých zvuků zvenčí.
Všechny tyto varianty se ale dají různě kombinovat, například v podobě pecek se sponou za ucho, sluchátek do ucha spojených přes hlavu, nebo sluchátek na ucho s klipem, kterým se k uchu připevní.
Důležitá je také volba, zda mají být sluchátka otevřená, uzavřená, nebo polouzavřená, respektive polootevřená. Už teď to máme 4x3 kombinací na výběr.
- U otevřených sluchátek je charakteristické přirozené proudění zvuku, který se tedy šíří všemi směry. Díky tomu ale může to, co posloucháte rušit lidi okolo. Nabízejí ale zvuk v lepší kvalitě.
- Uzavřená sluchátka zvuk ven nepouštějí, takže svou hudbu slyšíte jen vy, kvalita zvuku ale bývá na nižší úrovni.
- Pokud si mezi nimi nemůžete vybrat, nabízena jsou rovněž sluchátka polootevřená, někdy nazývaná také jako polouzavřená. Jsou jistým kompromisem mezi oběma druhy. Mají tedy pozitivní i negativní vlastnosti obou typů.
Pokud již máte vybrán vhodný tvar a styl, nabízeny jsou modely s kabelem i bez něj. Každá z nich má své výhody i nevýhody.
- Bezdrátová sluchátka vám mohou nabídnout volnost pohybu a nehrozí u nich poškození kabelu, kvůli kterému by mohly přestat hrát. Nejsou přes něj ale napájeny ze zařízení a proto je třeba je nabíjet.
- Sluchátka s kabelem si zase můžete kdykoliv sundat, beze strachu, že je ztratíte, jelikož na něm vždy zůstanou viset. Můžete je také používat, jak dlouho chcete a nevybijí se.
Vybírat byste si sluchátka měli i podle příležitosti, při níž je nejčastěji používáte.
U sluchátek na sport je důležité, aby dobře držely na uších. Proto jsou nejčastěji používány špuntové, nebo peckové. Hlavně z hlediska bezpečí je dobré, abyste při poslechu neztratili přehled o okolí, obzvláště při venkovních sportech. Pokud se zabýváte vodními sporty, ani tak nemusíte klesat na mysli, v nabídce sluchátek najdete i vodotěsná, vhodná i například pro plavce.
Při domácím poslechu byste se zas měli soustředit na pohodlí, kvalitu zvuku a ideálně abyste ani nerušili ostatní členy domácnosti.
Na cesty se hodí sluchátka, která dobře tlumí ruchy z okolí, jsou skladná a odolná. U drátových modelů je dobré dávat si pozor, aby měl konec kabelu tvar do písmene L, který zabrání jeho zlomení.
DJ sluchátka mají většinou lepší kvalitu, kvůli čemuž jsou ale také dražší. Dobře ale tlumí okolní zvuky a mají vysokou kvalitu zvuku. Pořídit si je můžete samozřejmě i pokud nejste DJ, ale právě pro ně mají uzpůsobené vychytávky, jako například sklopitelnou, nebo ohýbatelnou mušli a odpojitelný kabel.
Dětská sluchátka se zpravidla vyznačují hlavně barevným designem. Některá jsou také menší, aby dětem držela na hlavě. Vhodné je ale vsadit spíše na kvalitu zvuku, než na vzhled.
Hráči her používají často sluchátka okolo uší s mikrofonem. Tato skupina sluchátek je rozdílná v tom, že nejsou určena primárně k poslechu hudby, ale kladou důraz na prostorovost vysílaného zvuku. Herní sluchátka poté můžete zakoupit v mnoha tvarech a stylech. Velmi oblíbená jsou bezdrátová s mikrofonem, pro maximální pohodlí.
V call centrech a kancelářích se používají lehká a drobná sluchátka s mikrofonem a často i jedním uchem volným, aby spolu mohli spolupracovníci lépe komunikovat.
Pokud patříte mezi úplně nejnáročnější posluchače, jsou pro vás určena Hi-Fi sluchátka. Jsou vyrobena z kvalitních materiálů a nabízejí proto zvuk v té nejlepší kvalitě.
Tvůrci hudby zas používají studiová sluchátka. Jejich účelem není zesílení některých zvuků, ale přesný přenos nahrané zvukové stopy ve vysoké kvalitě.
Citlivost je údaj, zaznamenávaný v decibelech (dB). Sděluje velikost akustického tlaku, tvořeného sluchátky, který má vliv na hlasitost.
Impedance je zapisována v ohmech (Ω) a udává výši odporu v obvodu sluchátek. U většiny sluchátek se pohybuje okolo 100Ω, ale například v nahrávacích studiích je potřeba vyšších hodnot.
Frekvenční rozsah zaznamenává, jakých frekvencí mohou sluchátka dosáhnout. Lidské ucho je schopno poslouchat rozsah 16 až 20 000 Hz, čímž je dobré se řídit.
Odolnost je udávaná jako PIxx, přičemž první číslice udává odolnost proti prachu a mechanickému poškození a druhá odolnost proti kapalinám.
Kabel musíte mít kde zapojit. Nejrozšířenějším konektorem je jack 3,5 mm, ale před koupí sluchátek byste si měli zkontrolovat, zda ho vaše zařízení opravdu má. Ovšem i pokud mají vaše vysněná sluchátka konektor jiný, než zařízení, z něhož chcete poslouchat, problém je možno vyřešit redukcí.
U sluchátek s kabelem je také podstatná jeho délka. Jistě byste nechtěli být přivázáni k zařízení moc blízko, ani se motat do nekonečného drátu. Například při sportu je obecně dobrý co nejdelší kabel, zatímco při práci v kanceláři je lepší ho mít kratší. Ani bezdrátová sluchátka ale nejsou všechna stejná. Většina z nich se k zařízení připojí přes bluetooth, jímž téměř všechna zařízení disponují. Některá se ale připojují pomocí radiofrekvenčních vln. Jejich dosah bývá větší, než u bluetooth sluchátek, ale dostanete k nim vysílač, který musí být napojen na zařízení, takže nejsou ideální například k poslechu na cestách.
Důležitým údajem je také výdrž jejich baterie, kterou u sluchátek s drátem vůbec nemusíte řešit, jelikož jsou napájena ze zařízení. Výdrž je rozdílná u každého modelu. U malých sluchátek jde o několik hodin, zatímco u větších to může být i celý den. Při výběru vhodného modelu sluchátek tak prosím mějte na paměti, že právě jejich výdrž v případě bezdrátového modelu může mít zásadní vliv na to, jak a kde je využijete.
Už víte, jaká sluchátka zvolit? U nás si vybere opravdu každý.
Více technikálií pro fajnšmekry
Víte, co jsou kodeky? Chcete-o co nejvyšší kvalitu přehrávaného zvuku ze sluchátek? Zaměřte se na podporu kodeků zvuku ze zdroje, kam budou sluchátka zapojena. Zmíněné kodeky se podílí na zvukovém přenosu mezi zdrojem zvuku a sluchátky. Díky tomu můžete dosáhnout co nejvyšší kvality přehrávaného zvuku. Běžný uživatel o tom často neví, ve finále to není hlavní parametr pro rozhodování – ale musíme i toto zde zmínit.
- SBC – Základní kodek, který již příliš nevyužívá v moderní době. Navíc není příliš vhodný k poslechu hudby.
- AAC – Kodek využívaný značou Apple. Kvalitní, ale energeticky náročný. Pro základní poslech hudby stačí.
- LDAC – Kodek společnosti Sony, jež najdeme u jejich high-endových sluchátek. Kvalita zvuku je díky tomu na vysoké úrovni.
- aptX/aptX LL – Kodek dostupný především v prémiových Androidech. Na poslech hudby velmi dobrý. Můžete se setkat i s kodekem HD, jež je nadstavbou.
Hodit by se pro řadu uživatelů mohlo i aktivní potlačení okolního hluku (ANC). Tato moderní vychytávka je určena pro ty, co pracují v rušné kanceláři či co-work centrech. Pomocí speciálních algoritmů umí sluchátka filtrovat venkovní ruchy a nepustit je dále do uší uživatele. Užijete si tak nerušený poslech. U levnějších modelů se můžete setkat s termínem “pasivní potlačení okolního hluku”, což je jen marketingová hříčka a funkci ANC to rozhodně nenahradí.
Nicméně ani ANC není dokonalé - ve chvíli, kdy přijde náhlý ruch (klakson, zvonek jízdního kola nebo siréna) tento zvuk uslyšíte. Nečekané zvuky, jež zpravidla do pár sekund odezní, nestihne algoritmus sluchátek zpracovat.
Rady na závěr pro výběr sluchátek:
Pokud vybíráte sluchátka, dávejte vždy přednost kvalitě zvuku před vzhledem a designem.
a) Sluchátka s drátem a bez něj už nemají téměř žádný rozdíl v kvalitě zvuku.
b) Někteří výrobci nabízí jisté vychytávky, které fungují pouze se stejnou značkou telefonu a sluchátek, je proto dobré si podívat, zda něco takového nenabízí i vaše zařízení.
c) Před koupí si pečlivě rozmyslete, při jakých příležitostech nejčastěji posloucháte.
d) U produktů jsou vždy vypsány parametry, které splňuje. Projděte si je a zkontrolujte, zda odpovídají vašim požadavkům.
e) Pokud si nevíte rady, řada prodejců nabízí službu asistence, kde vám s výběrem pomohou.
My už vám teď popřejeme jen dobrý výběr a hezký poslech z vašich nových sluchátek.