Jak správně nabíjet baterii telefonu?
Ačkoliv telefon většinou nabíjíme každý den, mnoho lidí při tom dělá zásadní chyby, které se projevují zejména opotřebováním baterie a následně jejím rychlejším vybíjením.
Starat se o baterii správně přitom není nijak zvlášť těžké a zvládne to každý. Stačí jen pochopit, jak která baterie funguje a zbavit se špatných návyků, ke kterým nás přivedly starší, již nepoužívané modely baterií, které bylo třeba nabíjet zcela odlišně. Pokud se těmto chybám chcete do budoucna vyvarovat a výrazně tak prodloužit životnost baterky, poradíme vám, jak na to.
Typy baterií
Baterií je dnes na trhu celá řádka typů, ale my si představíme pouze tři nejčastější typy. Dva z nich se v nynější době používají nejčastěji a třetí byla používána v minulosti a je to právě ta, která vnesla do nabíjení tolik zmatků a chyb.
1. Li-Ion baterie
Setkat se s ní můžeme také pod názvem lithium-iontová baterie a nyní je tou nejpoužívanější. Jde o takzvaně chytrou baterii, která si sama dokáže řídit množství přijímaného proudu i svou teplotu. Vyznačuje se také nejlepší kapacitou i při malých rozměrech a dobrou životností (minimálně 500 nabíjecích cyklů).
Kromě toho netrpí paměťovým efektem, což znamená, že je můžete nabíjet kdykoliv a neublíží jim vypojení z nabíječky před dosažením plné kapacity. Naopak škodí jí pokud je nabíjena z nuly na sto procent. Není proto vhodné nechat ji každý den zcela vybít a večer ji na celou noc napíchnout na nabíječku.
2. Li-Pol baterie
Celé její jméno zní lithium-polymerová baterie. Ve zkratce jde o ty nejmodernější, nejlehčí a nejtenčí baterie.Chemický proces uvnitř ní funguje podobně, jako u lithium-iontové, ale namísto kapaliny je naplněna polymerovým gelem. Díky tomu nehrozí, že by mohla vytéct, tudíž je o něco bezpečnější.
Podléhají ovšem mnohem menšímu samovybíjení, oproti lithium-iontovým bateriím. Stejně tak, jako Li-Ion baterie jsou ale odolné vůči paměťovému efektu a fungují vesměs podobně. Pro obě je tedy nejvhodnějším způsobem nabíjení udržovat je mezi 20-80%.
3. Ni-MH baterie
Celým názvem nikl-metal-hydridová baterie je nejstarší z dosud používaných baterií. Setkáte se s ní proto už jen opravdu zřídka kdy. Jde totiž o tu nejméně ekologickou, i praktickou alternativu. Nejenže je velmi citlivá na elektrické i mechanické poškození, kvůli kterému může vytéct, ale také podléhá paměťovému efektu, takže se její kapacita pomalu vytrácí při každém nabíjení. Pro udržení jejich kapacity bylo proto nejvhodnější nechat je zcela se vybít a poté ji nabít naplno.
Nabíjení baterie přes noc
Mnoho z nás nabíjí své zařízení přes noc. Je to určitě nejjednodušší, ale lithium-iontovým bateriím to škodí. Není pro ně totiž ideální, když je nabijeme úpně, tedy na 100%. Mnohem lépe fungují, pokud je necháme nabité na 20-80%. Zaručíte jim tak delší životnost, než kdybychom je nabíjeli vždy na 100%. Pokud telefon ale čas od času na na nabíječce zapomenete, nic hrozného se neděje.
Pokud se ovšem nabíjení přes noc nechcete, nebo nemůžete vzdát, dnešní doba nám naštěstí nabízí mnoho vymožeností. Jednou z nich je možnost chytrých telefonů, nastavit, aby se nabíjení samo ukončilo při dosažení 80%, nebo můžeme využít také časovač do zásuvky.
Časté a krátké nabíjení
U starších, niklmetalhydrilových baterií, jsme byli zvyklí upřednostňovat plné nabíjení i vybíjení, které zachovávalo jejich plnou kapacitu. Nyní je ale ve většině zařízení nahradily lithium-iontové, nebo lithium-polymerové baterie, které to mají přesně naopak.
Ve snaze o co nejdelší životnost baterie bychom měli nabíjet telefon spíš častěji a ne úplně do plna. Baterie typu Li-Ion se totiž sbíráním posledních zbytků energie spíše vyčerpávají a fungují čím dál hůře. Zkrátka je vhodné udržovat ji vždy nabitou mezi 80 a 20%. Vhodným řešením je proto nabíjení bezdrátovou nabíječkou, která při častém připojování nebude opotřebovávat konektor.
Dalši tipy pro zachování kapacity baterie
Co dalšího řešit, pokud chcete mít baterii v kondici? Zkuste se zaměřit na toto při nabíjení.
1. Cyklování nabíjení
Cyklování nabíjení znamená, na kolika procentech telefon na nabíječku připojíme a na kolika ho zase odpojíme. Zní to jednoduše, ale právě tohle má obrovský vliv na snižování kapacity baterie.
Zkráceně řečeno bychom se měli pokoušet udržovat baterii stále napůl nabitou. To znamená být neustále co nejblíže k 50%. Čím důsledněji budeme toto pravidlo dodržovat, tím déle s námi baterie vydrží.
2. Teplota
Nabíjení je nejvhodnější provádět za teploty 25-40 °C, což je normální pokojová teplota, takže by v tom být problém neměl. Pokud má ale baterka 100 % a je v teplotě nad 40 °C, je téměř zaručené, že dlouho nepřežije. Není proto vhodné nechávat zařízení ležet na přímém slunci a pokud se váš telefon nadměrně zahřívá, doporučuje se sundavat z něj při nabíjení kryt.
Jestli patříte mezi ty, kteří věří mýtu, že přehřívající se baterii máte vložit do mrazáku, rozhodně to není pravda a nikdy to nedělejte. Když tak učiníte, víc zařízení ublížíte, než prospějete. Rychlé změny teploty jsou totiž ještě mnohem horší, než přílišné horko.
3. Rychlé nabíjení
Pokud potřebujete telefon nabít co nejrychleji, existuje pár vychytávek, které ho mohou uspíšit. Jednou z nich je úplné vypnutí telefonu při nabíjení, nebo alespoň zapnutí režimu letadlo. Rychlost nabíjení ovlivňuje také teplota, pokud je nižší, než 25 °C, bude pomalejší. Vhodné je také použít rychlonabíječku s největším výkonem, jaký váš telefon podporuje.
4. Úplné vybití
Pro baterie není vhodné, když se zcela vybijí a ještě horší je, když je tak necháme dlouho. Mohou tak totiž ztrácet schopnost udržovat v sobě energii a už nikdy nebudou fungovat správně. Pro skladování je ideální udržet baterii napůl nabitou a hlavně v suchém a chladném prostředí.
5. Vypínání aplikací při nabíjení
Že je třeba aplikace při nabíjení vypínat je mýtus jen z poloviny. Pokud je vypneme a následně zapínáme, spotřebovává to víc energie, než kdyby si jen poklidně běžely na pozadí. Právě používané aplikace tedy můžeme s klidným svědomím nechat zapnuté i když je telefon v nabíječce. Problém je to jen u náročnějších aplikací. Mezi takové se řadí zejména ty, které využívají polohu zařízení, mobilní data, nebo také složitější mobilní hry. Pro ty ale platí, že je lepší zavřít je hned po konci jejich používání.
Výměna baterie
Baterie, která je po smrti se vyznačuje nejen nutností častého nabíjení, ale také zpomalením celého zařízení. Špatně může fungovat také blesk na fotoaparátu, nebo telefon v mrazu “zamrzá”.
Ani při důsledné péči a správném používání se bohužel neubráníme před tím, že nás baterka časem opustí. Poté je vhodné začít uvažovat o její výměně, případně používání powerbanky.