Jak správně nabíjet telefon
Zajisté také chcete, aby vám telefon vydržel nabitý co nejdéle. Jak na to, abyste prodloužili životnost baterky vašeho mobilu.
Základní pravidla nabíjení:
- Používejte originální nabíječku, jestliže ji máte.
- Při koupi náhradního adaptéru volte stejného výrobce jako originál.
- Používejte doporučený maximální nabíjecí proud, který je uveden v návodu.
- Nedoporučuje se zbytečně nechávat mobil na nabíječce, i když už je dobitý.
- Pokud přístroj delší dobu nepoužíváte, nabijte baterku asi na 50 % a dobíjejte ji průběžně.
- Nenabíjejte mobil při extrémně vysokých nebo nízkých teplotách, doporučovaná teplota vhodná pro nabíjení je 20-25 °C.
- Při nabíjení sundejte z mobilu obal.
Jak na rychlejší nabíjení?
Nejlevnější nabíječky poskytují proud o velikosti 1 A. Pro mobilní telefony jsou vhodnější adaptéry s výkonem 2 A, popřípadě 2,4 A. tyto adaptéry jsou dražší, ale dokáží mobil nabít rychleji. Výkon 6,5 A nabízí tzv. rychlonabíječky, se kterými nabijete mobil zaručeně nejrychleji.
- Až budete kupovat nabíječku, dívejte se na maximální možné množství dodávaného proudu (označení ampéry).
- Čím vyšší výkon nabíječky, tím rychleji umí nabíjet.
- Chcete-li ušetřit nějakou energii, vypněte mobil při nabíjení.
- Při nabíjení můžete zapnout režim letadlo, tím rovněž ušetříte energii a nabijete telefon rychleji.
- Telefon by měl být při nabíjení v pokojové teplotě.
Jestliže se telefon nabíjí nezvykle pomalu, nebo vydrží nabitý jenom krátce, zřejmě bude problém se samotnou baterií a možná bude nutné koupit novou.
Rozdíl mezi micro USB a USB-C
iPhone nebo iPad se nabíjí přes Lightning port. U telefonů s Androidem je potřeba již v dnešní době používat USB-C port. Tento konektor se používá čím dál tím častěji, a to nejen u mobilů, ale i notebooků. Předpokládá se, že časem zcela nahradí Micro USB, protože ten už není dostačující.
Konektor USB-C je z obou stran stejný, takže nemusíte řešit, z jaké strany kabel do mobilu dáváte. U konektoru Micro USB si musíte dávat pozor, z jaké strany ho do mobilu zapojujete.
Qi – nabíjení pomocí indukce
Bezdrátové nabíjení je obvykle pomalejší, než při použití klasické nabíječky s kabelem. Ovšem například nabíječka Belkin Boost Up Qi dokáže nabíjet rychleji než kabel. Qi technologie je dostupná od roku 2015.
Bezdrátově je v dnešní době možné nabíjet nejen telefony, ale i chytré hodinky a sluchátka. Bezdrátové nabíjení funguje na principu elektromagnetické indukce utvářející se mezi dvěma cívkami (v přístroji a nabíjecí podložce).
Jestliže váš telefon neumožňuje využívat technologii Qi, můžete si pořídit speciální kryt či samolepku, které standard Qi podporují a díky nimž budete moci nabíjet bezdrátově.
Mini USB vhodné pro čtečky knih, MP3, fotoaparáty
Konektor Mini USB už v dnešní době není tak populární. Na rozdíl od Micro USB je tento typ konektoru tlustší. V dnešní době ho najdeme především u starších přístrojů. Sloužil k nabíjení bezdrátových reproduktorů, nebo se využíval u starších digitálních foťáků. Též se stále používá u MP3 přehrávačů nebo u čteček knih.
Nabíjení v autě
Nabít si telefon v autě pomocí zapalování a konektoru s USB dnes není žádný problém. Nabíječky do auta se samozřejmě liší podle výkonu. Čím více ampérů má, tím je rychlejší. Nabíječka 2.1 ampéry už zvládne telefon bez problémů dobít.
Solární nabíječky
Solární nabíječky využívají sluneční energii, kterou přemění na elektrickou energii. Nevýhodou je, že jsou pomalé. Jestliže počasí přeje, je fotovoltaický panel schopen vytvořit proud asi 0,3 A. Výkon solární nabíječky se pohybuje okolo 2 W.
Jak šetřit baterii telefonu?
Při nabíjení vyzkoušejte různé triky, které vám pomohou mobil nabít rychleji a udržet ho delší dobu nabitý.
Tipy jak šetřit baterii mobilu:
- Vypněte Bluetooth, Wi-Fi, NFC, GPS, jestliže je zrovna nepotřebujete.
- Nastavte si automatickou regulaci jasu displeje.
- Nenechte mobil vybít na 0 %.
- Nastavte si v mobilu úsporný režim.
- Internet je velký žrout baterie.
Které aplikace nejvíce vybíjí mobil?
V nastavení svého telefonu v sekci „Baterii“ najdete informace o tom, jaké aplikace spotřebovávají nejvíce energie. Mezi největší žrouty baterie patří samotný displej. Aplikace, které nepoužíváte, rozhodně odinstalujte. Také se vyplatí vypnout si nechtěné notifikace.
Widgety na hlavní obrazovce rovněž spotřebovávají energii, zejména tím, že se stále aktualizují. Lepší je otevřít přímo samotnou aplikaci.
Automatická synchronizace
Automatická synchronizace aplikací také značně vyčerpává baterii. Například aplikace o počasí se nemusí aktualizovat každou hodinu. Dejte si ale pozor, abyste nezrušili i automatické zálohování, to je důležité pro uchování dat.
Vypínejte Wi-Fi
Například Bluetooth, GPS, Wi-Fi či mobilní data velmi rychle snižují baterii. Je tedy lepší tyto funkce zapínat jen v momentě, kdy je potřebujete.
Displej
Právě obrazovka je jedním z největších žroutů energie. Nastavte si, aby displej zhasl asi tak po 15 až 30 vteřinách nečinnosti, jestliže telefon nepoužíváte, není potřeba, aby displej svítil. Také nezapomeňte snížit jas obrazovky.
Úsporný režim
Úsporný nebo ultra úsporný režim najdete v nastavení telefonu. Úsporný režim omezí určité funkce jako například GPS, Wi-Fi nebo Bluetooth, také snižuje jas obrazovky. Ultra úsporný režim vám umožní telefonovat, psát zprávy, někdy i fotit, ale všechny ostatní funkce jsou vypnuté.
5 mýtů o nabíjení mobilu
Přečtěte si, jaké mýty kolují o nabíjení mobilních telefonů.
- Nabíjení mobilu přes noc
Moderní mobilní telefony mají zabudovaný čip, díky kterému se nabíjení zastaví v momentě, kdy dosáhne 100 %. Pokud nějaké to procento ubude, telefon se zase začne nabíjet a takhle pořád dokola, až dokud ho neodpojíte z nabíječky. Přehřátí mobilu se tedy obávat nemusíte.
- Nechat mobil zcela vybít a nabít
Dříve se tradovalo, že je vhodné nechat mobil zcela vybít a pak naplno nabít. To však platilo pro mobily s niklovými bateriemi. U moderních lithiových baterií se tento postup nedoporučuje. Podle doporučení by se mobil měl nechat vybít asi na 20 % a pak dát nabíjet, ale není nutné nabíjet na 100 %, může to totiž mít mírně negativní vliv na životnost některých baterií. Ideálně by měl být mobil nabitý asi na 80 %.
- Nepoužívat mobil během nabíjení
Tento mýtus dříve koloval, protože se lidé obávali přehřívání baterie. Ovšem u moderních chytrých mobilů žádné přehřátí baterie nehrozí. Teplota mobilu se sice zvýší, ale nehrozí jeho poškození ani přehřátí.
- Nepoužívat cizí nabíječky
Pokud si také myslíte, že mobilu musíte nabíjet pouze nabíječkou, která byla v originálním balení, není tomu tak. K nabíjení vám stačí jakákoli nabíječka, která má vhodný konektor, nemusíte ani řešit značku nabíječky. Samozřejmě ale musíte počítat s tím, že levné nabíječky například z tržnice, nemusí být kvalitní.
- Aplikace na pozadí
V pozadí telefonu běží aplikace, tkeré jsou důležité pro chod telefonu. Proto se nevyplácí tyto aplikace ukončovat, protože mobil je stejně opětovně spustí, čímž baterku rozhodně neušetříte, spíše naopak. Jestliže chcete šetřit baterku, nezapomínejte ukončovat například aplikace, které využívají navigaci.